3. trimestr a příprava na porod
Právě jste se překlenuly do poslední fáze vašeho těhotenství. Třetí trimestr začíná od 28. týdne těhotenství a končí porodem miminka. Tato poslední fáze těhotenství může být pro ženu velmi fyzicky i emočně náročná. A i když jste předtím žádné potíže mít nemusela, ve třetím trimestru se mohou objevit nesnáze spojené s vyšším stupněm gravidity.
Ideálně je mít vše vyřešeno šest týdnů před porodem. V tu dobu začíná období, kdy se žena ladí na svůj porod a dítě se připravuje na opuštění svého prostoru.
Ozvi se, ať na to nejsi sama!
Přichystejte si
- Tašku do porodnice
- Do mrazáku si uložte zásobu jídla (masové nebo zeleninové vývary).
- Kontakty na laktační poradkyni, poskytovatelku bylinné napářky, lektorku rebozo masáží, popř. na lektorku vázání dětí do šátku.
- Seznam věcí, které nechcete řešit po porodu.
- Mějte vše připravené pro miminko.
- Najděte si podpůrného pediatra.
- Připravte se na další důležité období a to šestinedělí, protože porodem to všechno začíná 🙂
Začátek přípravy k porodu
Pít čaj z malinového listí
Od 28tt začněte s 1 šálkem maliníkového čaje denně a postupně navyšujte od 34tt až 39tt na maximum 4 až 5 šálků denně (ne více než 5 šálků denně) – pijte čaj studený/ vlažný, v den termínu porodu začněte pít čaj teplý
Jíst lněné semínko
Od 30tt začněte jíst 2 lžíce drceného lněného semínka denně, nebo užívejte lněný olej. Připravuje střeva a porodní cesty k porodu. Můžete si také připravit odvar z lněného semínka. Jednu čajovou lžičku lněného semínka zalijete 0,5 l horké vody a necháte louhovat 15 minut. Můžete jej přidat do jogurtu nebo ovesné kaše.
Pojídání datlí
Od 34tt jíst 2 – 5 datlí denně. Posilují dělohu a jsou vhodnou prevencí krvácivých stavů po porodu.
Masírování hráze
Od 36tt masírujte hráz. Pravidelné masírování hráze snižuje u těhotných žen strach z porodu a tím redukuje i dobu trvání první a druhé doby porodní a celkové vnímání bolesti u porodu.
Jemnou masáž provádějte v koupeli nebo vleže na posteli.
Palec vsunete do poševního vchodu a ukazováček a prostředníček položíte na vnější stranu hráze. Prsty masírujte hráz směrem nahoru a ven. Masírujte přibližně 3-5 minut denně.
Cvičení s aniballem
Od ukončeného 36tt začněte trénovat s aniballem.
Aniball je nejprodávanější pomůcka pro snazší porod. Výrazně snižuje riziko poranění hráze. Cvičte 15 minut denně a výrazně snížíte riziko spontánního poranění a nástřihu.
Pomáhá naučit se správně dýchat a vypuzovat, abyste dokázala prožít porod přirozeně a s minimem lékařských zásahů.
Vašim cílem je být zdravá, klidná a připravená maminka, která dokáže ovládat své pánevní dno, což umožní snazší porod s minimem negativních následků.
Používání Aniballu umožňuje nácvik vědomého uvolnění porodních cest za pomoci hlubokého nádechu, vyzkoušení nejvhodnější porodní polohy a pocitu tlaku, který způsobuje nutkání na vypuzování miminka. Podporuje tak intuitivní chování, které je pro hladký porod zásadní.
Aniball vás učí vědomě relaxovat svaly pánevního dna, takže budou připraveny na intenzivní pnutí během porodu.
Děťátko se v poslední fázi porodu hlavičky aktivně a řízeně NETLAČÍ, ale pouze VYDÝCHÁVÁ.
Miminko samo dělá předem naprogramované pohyby, potřebuje k tomu jen důvěru, uvolnění, klid, trpělivost a čas. Pak většinou projde hrází tak, aby ji neporušilo. A to si můžete dopředu nacvičit, respektive nacítit.
Bylinná napářka
Od ukončeného 38tt začněte s vaginální napářkou. Jde o vhodnou přípravu vašich porodních cest a vaší hráze k porodu. Oslovte poskytovatelku, jistě vám s ní ráda pomůže.
Bylinná napářka může zpříjemnit poslední fázi těhotenství a ovlivnit průběh porodu díky hlubokému uvolnění, teplu a účinkům bylin.
Vhodně zvolené bylinky mohou pomoci likvidovat nežádoucí bakterie a kvasinky, na které mnoho žen v těhotenství trpí. Pomáhají tak udržet poševní mikroflóru ve vyváženém stavu, a zároveň mají pozitivní účinek na porodní cesty a plynulý průběh porodu.
Samotná teplá pára z napářky má vliv na změkčení tkání hráze, která se díky tomuto stává poddajnější a elastičtější, to také můžete využít před masírováním hráze.
Předporodní napařování, může díky výše uvedeným účinkům uspíšit porod, a to je také důvod, proč je do 38. týdne těhotenství kontraindikováno.
Pokud žena trénuje s anibalem, může si dopomoci k lepším výsledkům právě tím, že si před cvičením nahřeje napářkou hráz. Je dost pravděpodobné, že tím předejde drobnému poranění či oděrkám, které se při cvičení s aniballem můžou objevujit.
Napářka uvolňuje svaly pánevního dna, zvlhčuje a připravuje porodní cesty, a také pomáhá tělu zkracovat děložní čípek.
Další vhodná příprava
- Nacvičujte široký dřep – pozici žáby. Dítě tak lépe sestupuje do pánve.
- Věnujte se intimně svému partnerovi. Je to skvělá příprava porodních cest.
- Dopřejte si relaxační masáž, tancujte, zpívejte.
Časté obtíže a jak jim předcházet
Bolesti zad
Jak bříško roste a narůstá děloha, zvětšuje se zakřivení páteře. Pánevní vazy se povolují a vy před sebou nosíte stále větší a větší váhu – a právě to způsobuje bolesti zad.
Jak předejít bolesti zad v těhotenství
- Cvičte cviky vhodné pro třetí trimestr na uvolnění páteře, vhodné jsou např. cviky na gymnastickém míči.
- Snažte se nacvičit si vhodný postoj těla.
- Nenoste boty s vysokými podpatky.
- Zbytečně nezvedejte těžké předměty.
- Když musíte stát déle na místě, mírně pokrčte kolena.
Otoky
Některé maminky mohou trápit otoky kotníků, protože průtok krve mezi srdcem a dolními končetinami je stále obtížnější.
Pokud vám však hodně natékají ruce nebo obličej, poraďte se se svým lékařem.
Jak předejít otokům v těhotenství
- Pokud možno se vyvarujte dlouhému stání.
- Vždy, když to půjde, relaxujte v pozici s nohama nad úrovní boků.
- Otokům neprospívá ani dlouhé sezení – cirkulaci krve podpoříte, když se po chvilce sezení projdete.
- Dostatečně pijte (2 – 3 litry tekutin denně).
- Nenoste těsné ponožky, punčochy.
Pálení žáhy
Hormony zpomalují trávení a potrava se drží v žaludku déle. Díky těmto změnám dochází k pálení žáhy – žaludeční kyseliny se dostávají do jícnu.
Jak předcházet pálení žáhy
- Nepřejídejte se.
- Jezte malé porce, ale častěji. Navyšuje se potřeba vápníku, bílkovin a železa.
- Na spaní si dejte pod hlavu více polštářů.
- Vyhýbejte se kofeinu, kořeněným jídlům a čokoládě.
- Po jídle nějakou chvilku počkejte a nechoďte hned spát.
- Od nepříjemných pocitů vám také může pomoci papája, štáva z citrusů, zázvor, mrkev, mandle, půl lžičky jedlé sody zamíchané ve vodě nebo bílý jíl ve vodě.
Nespavost
Je běžný častý přerušovaný noční spánek. Odpočívejte proto přes den v odpočinkové pozici vleže na boku s podporou polštářů.
Vaše bříško už je opravdu veliké a vy zjišťujete, že zaujmout pohodlnou polohu v posteli, je čím dál náročnější. Také vás mohou budit pohyby miminka, pálení žáhy, bolesti kyčlí a neustálé přemýšlení o příchodu miminka, obavy z porodu atd…
Co dělat proti nespavosti v těhotenství
- Snažte se před spaním provádět pravidelný rituál – uvařte si teplý čaj nebo mléko, dopřejte si teplou koupel, nebo si pusťte relaxační hudbu.
- Před spaním může někomu prospět večerní procházka, která vás příjemně unaví.
- Spěte s dostatečným množstvím polštářů. Ideální je mít již kojící polštář, nebo alespoň tři obyčejné – jeden pod hlavu, druhý mezi kolena a třetí pod záda, aby se uvolnil tlak.
- Můžete před spaním vyzkoušet různé relaxační a dechové techniky, vhodné pro těhotné ženy.
Můžete zažívat nepříjemné tělesné pocity vlivem růstu dítěte. Dovolte si proto odpočívat.
Nepijte těsně před spaním kvůli malé kapacitě močového měchýře a následného častého vstávání na močení.
Strach z porodu
Těhotenství je doba, kdy se vám otevírá vaše srdce. Máte v sobě spoustu lásky díky dítěti, které je s vámi spojeno.
Žena je v tomto období emočně nejvíce otevřená a zároveň velmi zranitelná. Více uvažuje sama o sobě, o svém předešlém i budoucím životě.
Těhotenství je jedinečný čas na vlastní transformaci, nastavení si hranic a naučit se říkat NE.
Strach může mít
Nemluvíme pouze o strachu těhotné ženy, ale jde i o strach jejího partnera o ní o jejich miminko, také se týká blízké rodiny, jejího okolí, ale i samotných lékařů, porodních asistentek,… jde vlastně o zjitřené strachy ostatních, které se ale mohou přenášet na matku. Důležité je u porodu strach nemít ani ho nepřenášet. Při porodu je u ženy žádoucích mnoho hormonů jako je např. oxytocin, estrogen, progesteron…), ale rozhodně ne adrenalin, který strach doprovází a žena se díky němu dostává do křeče, sklíčenosti, nervu a to vůbec není pro porod žádoucí.
STRACH = není důvěra
Strach může být
- Strach z porodu, bolesti – ze smrti (neseme si sebou od dětství)
- Strach z nástřihu = Epizotomie – pokud se na porod žena dobře připraví, není vůbec potřeba. Jde o uměle vytvořené místo (3-4cm), kterému se dá předcházet nácvikem s aniballem, zvolit dobrou polohu při porodu a další.
- Strach z poranění/ roztrhnutí pokud se nenecháme nastřihnout. Zastrašování nemocničním personálem. Strach ovlivňuje ženu i jejího partnera a pak jsou oba lépe manipulovatelní jak do porodní polohy, tak i do celého průběhu porodu.
- Strach jak bude vypadat partnerský vtah po porodu. Když žena otěhotní mění se četnost sexu, žena má nároky na odpočinek a další, celkově se mění energie vztahu.
- Strach z pupečníku kolem krku – jedná se pouze o minimální riziko – takto se rodí 30% populace. Pupečník není pevný provaz, je poddajný elastický, Wartonův rosol chrání před stlačením cév, uškrcením miminka. Děloha se při kontrakci posunuje směrem dolů a sestupuje včetně placenty a pupeční šňůry. Nejhorší je položit ženu na záda = pupeční šňůra se zkrátí. Pokud má žena z tohoto strach, ideální polohou je dřep. Děťátko může mít pupeční šňůrou omotané ruce, nohy – na to potřebujeme při porodu víc času, vlastní tempo miminka, NEZASAHOVAT uměle (oxytocinem)! Pokud se tak stane, děloha se odděluje od dítěte, funguje pouze mechanicky, špatně okysličované dítě a začíná medicínský porod často končící císařským řezem.
- Strach z vyšetření/ bílých plášťů/ zdravotnictví – jak vyjdou testy, atd., dáno systémem ČR (spojováno nemocný člověk jde do nemocnice), někdy vychází ze strachu obou partnerů – permanentní pocit strachu může přejít na tělesnou imunitu, vývoj miminka aj. Syndrom hodné holky
- Strach z třetí fáze těhotenství, z šestinedělí, apod.
Pokud žena cítí, že dlouhodobě trpí nějakým strachem, je vhodné najít si terapii (např. metodou RUŠ), nebát si říct o pomoc. Strach je jen iluze, která lze najít a rozpustit.
Strach cokoli řešit je také jenom zase vlastní strach 🙂
Při strachu jsou vhodné užívat Bachovy krizové esence.
Překonání strachu
Důležitá je důvěra v život, ve fyziologický proces porodu, v moudrost svého těla, ale i dětátka. Vše jde ruku v ruce v jednoduchosti = vše probíhá samo, bez zásahů. Ženě stačí minimum podmínek – pouze čas a trpělivost!
Role matky při porodu = otevřít se
Role dítěte při porodu = projít
- Informovanost = vědění a přijetí zodpovědnosti za své tělo a porod
- Sebepéče – intimní předporodní napářka, těhotenské masáže, těhotenské cvičení,…
- Hypnoporodní techniky – relaxace, afirmace, vizualizace
- Vybrat si spoluúčastníka u porodu ať už jde o partnera, kamarádku, maminku, dulu, nebo svou porodní asistentku
- Docházet v těhotenství na předporodní přípravu (ne pouze v nemocnici s nemocničním personálem, protože často nabízí svou rutinu
- Vybrat si přátelskou porodnici, zjistit si statistiku dané porodnice ohledně nástřihů, císařských řezů apod.
- Obklopit se stejně smýšlejícími ženami, ne oběti = zachráněné ženy
Předčasný porod
Pokud se miminko rozhodne přijít na svět před ukončením 37. týdne těhotenství, hovoříme o předčasném porodu.
Nejčastěji se předčasně rodí děti
- ženám, které mají vícečetná těhotenství – tlak v děloze a její rozpětí je mnohonásobně vyšší, proto dochází často k předčasné děložní aktivitě i předčasnému otevírání porodních cest
- ženám, které již předčasně porodily
- při závažnějších infekcích nebo zánětech doprovázených vysokou teplotou
- ženám po úrazech nebo haváriích během těhotenství
Dále mezi rizikové faktory patří
- vrozené i získané vady dělohy
- nepravidelnosti placenty
- fyzická zátěž a psychický stres
- nadměrné množství plodové vody
- podvýživa matky
- kouření
Přesné příčiny bývají však obtížně zjistitelné a ani v současné době se jejich procento výrazně nesnižuje. Některé rizikové faktory můžete ovlivnit, ale jiné jsou anatomicky dány.
U žen po konizaci může být problém s udržením těhotenství, jelikož při zákroku dochází k vyříznutí části čípku a jeho svalovina tím může být oslabena.
Inkubátor
V inkubátoru bývají miminka z nejrůznějších důvodů. Jeden z nich může být proto, že se děťátko narodilo příliš brzy a inkubátor mu nahrazuje prostředí matčiny dělohy, aby mohlo dozrát a nabrat síly. Ale i donošené děti někdy potřebují být na čas v inkubátoru, protože třeba neudrží optimální tělesnou teplotu, špatně se dechově adaptují nebo jejich narození provázely nějaké komplikace.
Vaše miminko je v něm v bezpečí, chráněné a pod stálým dohledem. Vám je umožněno ho navštěvovat a kojit, pokud to stav dítěte dovolí.