Napářka v těhotenství

Obecně doporučovaná doba pro napařování v těhotenství je od 38. týdne, nebo od 36. týdne u dvojčetného těhotenství. Budoucí maminka vědomě uvolňuje pánevní dno, jehož svaly jsou součástí měkkých porodních cest, které se během porodu rozestoupí, aby jimi mohlo děťátko projít. Stejně tak se bude protahovat a zvětšovat porodní kanál vytvořený z čípku a pochvy. Pokud budou tyto cesty pravidelně prohřívány a bude jim poskytována pozornost, budou během porodu také rychleji reagovat na potřeby rodícího se dítěte.

Vaginální napářka během posledních dní těhotenství pomáhá uvolňovat napětí, odplavovat stresové hormony, vyrovnávat se se strachem z porodu a obav ze zvládání porodních bolestí. Je to vlastně staronová příprava na porod, která pomáhá ženě zklidnit se po psychické stránce a tím ulevuje tělu. Při uvolnění těla přichází psychická úleva. Fyzická i psychická stránka se propojením ne jinak je tomu u porodu a žena se otevírá.

Ozvi se, ať na to nejsi sama!

Pokud si přináší žena z 1. těhotenství zkušenost předčasného porodu, potýká se během dalšího těhotenství se strachem, že se to bude opakovat, nebo byla po vyšetření gynekologem upozorněna, že se předčasně otevírá, uzamyká své tělo na nevědomé úrovni a nechce miminko pustit ven z bezpečí. Stává se, že ženy s touto zkušeností rodí nakonec až po termínu, protože se nedokáží uvolnit a dítě pustit. Napářka u těchto žen působí jako klíč k otevření porodních cest. Teplá pára ukazuje ženě místa, která je zapotřebí uvolnit, aby se mohlo dítě narodit.

Velkým benefitem je také čistící funkce napářky. Během těhotenství totiž dochází v pochvě ke zvětšené tvorbě sekretu. Cervikální žlázy vytvářejí více hlenu, dochází ke zvýšení pH, což má za následek narušení samočistných funkcí pochvy a může vést k infekcím, které způsobují trhlinky ve tkáni pochvy, která se stává náchylná k poranění. Napařování s antibakteriálními bylinami, které jsou obsaženy ve směsi Uvolnění porodních cest od Steamy.cz, pomáhá před porodem udržovat pochvu ve zdravé kondici a podporuje činnost bakterií mléčného kvašení, které udržují kyselé pH pochvy.

Účinky napářky v těhotenství

Jedním z cílů napářky je odbourání stresu a příprava na přirozený porod. Napářka je relaxací nad teplou vodní parou při vůni bylinek, během které se aktivně uvolňuje napětí, které se v těle těhotné ženy s blížícím porodem shromažďuje. Nelze nevnímat i celkový pocit prohřátí těla, který je více než vítaný v chaldnějším období. Má však mnoho dalších benefitů a využití, jako např.:

  1. Podpora peristaltiky střev – výborné pro ženy, které trpí v těhotenství zácpami například kvůli nedostatku železa
  2. Podpora lepší cirkulace krve – vlivem tepla dochází ke zvýšení cirkulace krve, což má pozitivní vliv na zásobování miminka kyslíkem a živinami, a na snižování otoků, které jsou způsobené zadržováním vody v těle.
  3. Lepší elasticita a poddajnost měkých porodních cest a tkání, snížení rizika poranění hráze, pochvy a svalů pánevního dna.
  4. Uvolňování pánevního dna díky sálajícímu teplu páry, které proniká do oblasti vulvy a hlouběji. Tím, že způsobuje prokrvení a větší citlivost celé oblasti malé pánve, usnadňuje zvědomování svalů pánevního dna. Toto vědomé uvolňování svalů pánevního dna ke konci těhotenství má vliv na plynulost porodu. Při sezení nad párou může žena využít i jiné uvolňovací techniky přípravy na porod. Například dechové cvičení, hypnoporodní relaxace nebo vizualizování otevírání děložního čípku.
  5. Nácvik technik uvolnění pánevního dna a vypuzování miminka. Připravuje tkáně na cvičení s aniballem a před masáží hráze. Je prevencí krvácení a poranění při používání těchto přípravných technik.
  6. Poskytuje úlevu bolavým zádům, na které ženy ke konci těhotenství trpí díky zvýšené hmotnosti a změny těžiště těla. Teplo uvolňuje bolavá bedra tím, že ralaxuje podpůrný a ávěsný aparát dělohy. Přináší okamžitou úlevu, zvláště pokud si žena po celé proceduře na hodinu lehne a odpočine.

Kdy se napářka v těhotenství nedoporučuje, nebo absolutně vylučuje

  1. Při křečových žilách na vulvě – pokud žena i přes to chce s narážkou začít, musí začít pozvolna, maximálně 10 minut bez zakrytí
  2. Při rozjeté vaginální infekci (svědění, výtok). POZOR – Žena je náchylnější k poranění hráze a pochvy během porodu, nutno léčit!
  3. Při krvácení – pokud se ale jedná již o otevírání čípku nebo odlučování hlenové zátky, není napářka kontraindikací.
  4. Onemocnění srdce lze zkusit jemné napařování
  5. Preeklampsie – absolutní kontraindikace
  6. Opar (herpes) na pohlavních orgánech – absolutní kontraindikace
  7. Porucha krevní srážlivosti – absolutní kontraindikace

Kontraindikací není

  1. Pozitivní stěr na streptokoka – do napářky vhodné přidat lichořeřišnici, lisovaný česnek, nebo květ černého bezu
  2. Těhotenská cukrovka – do napářky přidat bazalku nebo kopřivu
  3. Anémie (chudokrevnost) – do napářky přidat kopřivu v kombinaci s maliníkem
  4. Hypertenze (zvýšený krevní tlak) – do napářky přidat levanduli
  5. Předčasný ani časný odtok plodové vody

Kdy a jak začít

Intimní napářka je pro ženu a dítě bezpečná od ukončeného 38. tt (od 36. tt u dvojčetného těhotenství) a to 2x až 3x za týden. Intenzita napařování se s blížícím se porodem může zintenzivňovat. Délka napářky dle senzitivity ženy, maximálně 30 minut. Pokud ale žena cítí, že by si hned od 38. tt dopřála napařování častěji, klidně může napařovat každý den.

S blížícím se termínem porodu (3-4 dny před porodem) mohou ženy provádět tzv. dvojitou napářku, což znamená 10 minut teplé páry, 10 minut pauza a znovu 10 minut sednout nad páru. Během pauzy se odvar přihřívá. Po termínu je možné tímto způsobem napařovat i 3x denně. Je pravděpodobné, že napářka pomůže porod vyvolat, pokud je miminko a porodní cesty připravené.

Napářka je také výborným pomocníkem pokud žena cvičí s aniballem před porodem. Nejenže zvlhčuje pochvu, ale také chrání tkáň před prasklinkami, které mohou vznikat. Pokud žena trénuje, může nafoukat balonek až o 3cm více než bez napářky. Je to tedy skvělý důkaz jak napářka působí uvnitř a jak je účinná během porodu.

Napářka lze využít ženami které doma nemají vanu jako indikátor, zda je již čas odjet do porodnice nebo se jedná pouze o Braxton-Hicksovy kontrakce (poslíčky), tedy o falešný poplach.

Pokud je žena bez omezení, je lepší použít delší 30ti minutovou napářku, neboť potřebujeme silněji působit na děložní čípek. Pokud nemůže napařovat pokročile, využívá kratších napářek, ale častěji.

Krátké 10ti minutové napařování je vhodné pro ženy které:

  1. Napařují poprvé
  2. Měly krátký menstruační cyklus rok zpátky (méně než 27 dní)
  3. Jsou náchylné na vaginální infekce nebo opary nebo je měly 3 měsíce zpět
  4. Cítí propuknutí vaginální infekce
  5. Trpí na noční pocení
  6. Trpí návaly horka

Bylinky v napářkové směsi

Bylinky v napářce nefungují pouze aromatetapeuticky, ale jejich účinné látky se díky kontaktu páry s porézní sliznicí vulvy dostávají do krevního oběhu. Podporují krvetvorbu, snižují krevní tlak a hlavně působí antibakteriálně (protizánětlivě).

Směs bylin s názvem Uvolnění porodních cest, obsahuje tyto byliny:

  • Maliník – pomáhá porodním cestám připravit se na porod. Může nabudit dělohu k tréninku kontrakcí, ale také posiluje imunitu. Nevadí miminku v bříšku ani novorozeňátku při kojení. Po porodu zmírňuje krvácení, urychluje zavinování dělohy a pomáhá rychleji pročišťovat porodní cesty.
  • Mateřídouška – osvěžuje těhotnou duši a pomáhá zrychlit druhou dobu porodní.
  • Levandule – uklidňuje a zmírňuje úzkostné stavy, má dezinfekční účinky a snižuje krevní tlak.
  • Měsíček – působí proti kvasinkovým infekcím na kterou jsou ženy v těhotenství náchylné. Díky tomu, že kvasinky narušují tkáň, může v důsledku jejich přemnožení dojít během porodu k většímu poranění.

Do směsi se dají využít i jiné bylinky, které máte ráda. Další bylinky, které jsou v těhotenství neškodné a dají se použít:

  • Řimbaba – uklidňuje činnost hladkého svalstva dělohy.
  • Jestřabina – snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá zvýšit laktaci.
  • Dobromysl – zklidňuje tělo i mysl, dezinfikuje.
  • Kopřiva – vhodná při těhotenské anémii a cukrovce.
  • Bazalka – vhodná při těhotenské cukrovce, pomáhá zvýšit laktaci.

zdroj: Steamy.cz

error: Content is protected !!
Otevřít chat
Potřebuješ poradit?
Ahoj, jak mohu pomoci?