Napářka při porodu

Je nefarmakologický způsob tlumení bolesti u porodu. Přináší ženě úlevuuvolnění díky intenzivnímu prohřátí rozpínajících se tkání poševního kanálu, svalů pánevního dna a vazů, které fixují těhotnou dělohu. Změkčuje měkké porodní tkáně, usnadňuje dilataci čípku, který díky vnitřnímu teplu klade během první fáze porodní menší odpor a zároveň vnitřním prohřátím stimuluje činnost dělohy, takže může celý porodní proces zrychlit.

Ozvi se, ať na to nejsi sama!

Účinky napářky při porodu

Napářka dokáže posílit nastupující porod a zároveň tlumit bolesti.

  1. Nefarmakologické tlumení bolesti. Pára vyvolává v rodící ženě pocit uvolnění. Pokud se žena dokáže v bolesti uvolnit a není v křeči, porodní stahy lépe snáší. Pravidelně dýchá, její tělo je relaxované, svaly pánevního dna umožní dítěti z vysokého postavení klesnout níže.
  2. Utvoření známého bezpečného prostředí pro rodící ženu. Pokud se žena na porod připravovala a v těhotenství napařovala a přináší si ji sebou do porodnice, dokáže se do tepla uvolnit a připomenout si, že přišla ta chvíle na kterou se připravovala. Teplo a známá vůně bylin odplavují z ženy pocit napětí a úzkost, což zároveň snižuje i její bolest.
  3. Podpora okysličení dítěte. Vlivem teplé páry dochází ke zvýšení cirkulace krve, což má pozitivní vliv na okysličení miminka a jeho zásobení živinami.
  4. Lepší elasticita a poddajnost měkkých porodních cest a tkání vede ke změkčení  a dilataci čípku.
  5. Podpora děložních stahů. Díky vysoké poréznosti tkání pochvy se účinky porodních bylin dostávají do krevního oběhu přímo k děloze, kterou mohou stimulovat a porod se může zkrátit.
  6. Uvolňování svalů pánevního dna díky sálajícímu teplu páry, které proniká do oblasti vulvy a hlouběji. Tím, že způsobuje prokrvení a větší citlivost celé oblasti malé pánve, usnadňuje zvědomování svalů pánevního dna. Toto vědomé uvolňování svalů pánevního dna ke konci těhotenství má vliv na plynulost porodu. Při sezení nad párou může žena využít i jiné uvolňovací techniky. Například dechové cvičení, hypnoporodní relaxace nebo vizualizování otevírání děložního čípku.
  7. Podporuje peristaltiku střev a tím vede k dočištění střev.
  8. Snížení rizika poranění hráze, pochvy, svalů pánevního dna. Nahřátá tkáň je elastičtější a přizpůsobivější velikosti rodícího miminka.
  9. Podpora porodu pomocí účinných látek z bylin. Byliny se přes krevní oběh dostávají přímo k děloze, kterou mohou stimulovat.
  10. Zvlhčení porodních cest také jako prevence proti poranění při porodu.

Kdy se napářka v těhotenství nedoporučuje, nebo absolutně vylučuje

Kontraindikace k porodnímu napařování jsou obdobné jako ty v těhotenství.

  1. Při křečových žilách na vulvě – pokud žena i přes to chce napářku zkusit, lze zkusit jemné napařování, maximálně 10 minut bez zakrytí.
  2. Při rozjeté vaginální infekci (svědění). POZOR – někdy je svědění projevem vysušené tkáně a v tomto směru naopak napářka ulevuje a zvlhčuje porodní cesty.
  3. Při krvácení – pokud se ale jedná již o otevírání čípku nebo odlučování hlenové zátky, není napářka kontraindikací.
  4. Onemocnění srdce lze zkusit jemné napařování
  5. Preeklampsie – absolutní kontraindikace
  6. Opar (herpes) na pohlavních orgánech – absolutní kontraindikace
  7. Porucha krevní srážlivosti – absolutní kontraindikace

Kontraindikací není

  • Pozitivní stěr na streptokoka
  • Těhotenská cukrovka
  • Anémie (chudokrevnost)
  • Hypertenze (zvýšený krevní tlak)
  • Předčasný ani časný odtok plodové vody. Za dodržení všech postupů je napářka pro ženu příjemná a nezpůsobuje tachykardii dítěte.

Kdy a jak začít

V první době porodní

Jedná o uvolňující proceduru nebo lze použít pokud se porod během otevírací fáze zastaví nebo zvolní.

V této fázi se ženě ulevuje od křížových bolestí, ale zároveň zintenzivňují děložní stahy, čehož se dá také využít pokud se porod zastaví a tělo si potřebuje odpočinout a nasát novou energii, kterou v podobě intenzivního tepla dostává.

Zpětné vazby porodních dul a porodních asistentek jsou takové, že je porodní nález po napářce větší a kontrakce naberou na intenzitě.

Dle senzitivity ženy (pokud ji známe) lze na začátku první doby porodní nechat ženu sedět na pokročilých napářkách (pomáhá ženu uzemnit a soustředit se na porodní proces, zároveň povzbuzuje děložní stahy), nebo se můžou napářky po 10-30ti minutách opakovat. Jeden pytlíček od steamy.cz s názvem Voňavý porod lze použít na dva nálevy.

Ve druhé době porodní

Mohou být účinky napářky využity pro nahřátí hráze těsně před samotným porodem nebo na podporu zajití branky. Těsně před vypuzovací fází vsunout pod klečící ženu nádobu s nálevem. Pára podráždí zbytek děložní branky, která ustoupí a zároveň nahřeje hráz.

Bylinky obsažené v balíčku z netkané textilie

Bylinky v napářce nefungují pouze aromatetapeuticky, ale jejich účinné látky se díky kontaktu páry s porézní sliznicí vulvy dostávají až do krevního oběhu a hlavně působí antibakteriálně (protizánětlivě).

Vůně bylin je v porodním pokoji vítaným hostem nejen pro rodící ženu, ale pro celý porodní tým. S výběrem bylin pro výše zmíněnou směs pomáhala známá a nejlepší porodní asistentka ČR Anička Kohutová.

Tyto bylinky nejsou prodávány pouze v papírových obalech jako ostatní směsi, ale pro okamžité použití jsou baleny do balíčku z netkané textilie Peagatex, která je certifikovaná pro použití ve zdravotnictví. Doma, nebo v porodnici je lze hodit do nádoby s horkou vodou a ihned použít na rodící ženu.

Směs obsahuje tyto byliny:

  • Rozmarýna – uvolňuje hladké svalstvo, uklidňuje, zmírňuje bolest, prohřívá, je dezinfekční a probouzí silnou ženu.
  • Maliník – je nejznámější bylinkou doporučovanou již před porodem, od 28. tt.. Maliník působí stimulačně na hladké svalstvo dělohy, změkčuje porodní cesty, snižuje riziko krvácení. Zmírňuje porodní bolesti a zlepšuje poporodní zotavování, zmírňuje poporodní kontrakce, čistí dělohu a podporuje tvorbu mléka.
  • Mateřídouška – uvolňuje křečovité stahy dělohy, zahřívá, mírní bolesti, je posilující, dezinfekční, antibakteriální a zvyšuje tvorbu mléka.
  • Kokoška pastují tobolka – je harmonizující bylina, patří k nejznámnějším bylinkám, které staví krvácení. V minulosti se bez ní neobešla žádná porodní bába. Podporuje děložní stahy a zlepšuje poporodní návrat dělohy do původního stavu.
  • Verbena = spoříš lékařský – tuto bylinku doporučuje I. Stadelmann už před porodem k vyvolání porodu. Verbena povzbuzuje hladké svalstvo dělohy a podněcuje dělohu k efektivním kontrakcím. Verbena zbavuje napětí a zvyšuje koncentraci na porod.

Mezi další byliny vhodné k porodu patří:

  • Levandule – uklidňuje a zmírňuje úzkostné stavy, má dezinfekční účinky a snižuje krevní tlak.
  • Skořice – podporuje porodní kontrakce.
  • Svízel přítula – usnadňuje průběh porodu.
  • Meduňka – tlumí porodní bolesti.
  • Řimbaba – pomáhá z porozením placenty a následným poporodním čištěním.
  • Kopr – podporuje laktaci, posiluje organismus a zklidňuje.

Zdroj: Steamy.cz

error: Content is protected !!
Otevřít chat
Potřebuješ poradit?
Ahoj, jak mohu pomoci?