Začátek porodu

Do porodnice odjíždět v aktivní fázi, nebo vždy když už se doma necítíte bezpečně!

Pokles dělohy

Dítě vstoupilo do pánve – 36tt u prvorodičky, u vícerodičky těsně před porodem.

Ozvi se, ať na to nejsi sama!

Poslíčci

Nepravidelné tvrdnutí dělohy, bolest lokalizovaná v podbřišku nebo v bedrech. Netvrdne celá děloha jako při skutečné kontrakci, pouze pobolívá dolní část břicha jako při menstruaci. Děťátko se v děloze „rovná“ a připravuje se na zdárný porod. Nejsou důvodem k odjezdu do porodnice.
Mohou se objevit několik týdnů před porodem, ale také dnů i hodin, je to velmi individuální. Spousta žen poslíčky vůbec nepociťuje – objevují se v závislosti na citlivosti děložního svalu k hormonu oxytocinu v krvi.

Jak se rozeznají poslíčci od pravých kontrakcí?

Kontrakce mají vzestupnou tendenci. Intervaly mezi nimi se zkracují a intenzita roste. Kontrakce vnímáte silněji a bolestivěji.
Poslíčci mají stále stejný charakter, intervaly se nezkracují, naopak čase poslíčci úplně vymizí. Neomezují v pohybu, nenutí změnit styl dýchání.

Kontrakce předporodní a kontrakce k porodu (děložní stahy)

Rozdělují se do 3 skupin:

  1. Poslíčci – stahy nízké intenzity, objevují se několik týdnů před porodem, neomezují rodičku v běžných činnostech, nemají vliv na otevírání porodních cest, postupně vymizí
  2. Nepravidelné stahy – nemají rytmus, jsou nahodilé a různého typu (od menstruační po křížové bolesti a pocity roztahování pánve a pochvy), vyskytují se kolem termínu porodu a upozorňují na blížící se porod.
  3. Pravidelné stahy – jsou nezaměnitelné, mohou nastat přechodem z nepravidelných stahů ale i náhle a nečekaně. První intervaly jsou 8-10 minut a zkracují se, aktivně působí na otevírání porodních cest.

Hlenová zátka – Odchod hlenové zátky

Je hustý hlen nahromaděný v kanále hrdla děložního, kde slouží jako mechanická bariéra před vnikem infekce do dělohy, tedy chrání dítě před infekcí po celou dobu těhotenství. Může být s příměsí krve, takže není vždy čirá, ale narůžovělá nebo nahnědlýá Má hlenovou/ hlenovokrvavou konzistenci.

Odchod hlenové zátky je způsoben uvolněním děložního hrdla, což ovšem neznamená, že porod začíná bezprostředně. Je to pro vás signál, že se něco v organismu děje, ale není to důvod pro odjezd do porodnice. Uvolňuje se i několik dní před porodem. Může odejít vkuse, po částech, někdy odchází až s prvními kontrakcemi (ale ne v průběhu několika dnů, jedná se spíše o hodiny). U prvorodiček často odchází až v I. době porodní. Nejčastěji žena objeví hlen na kalhotkách nebo při utření na toaletním papíře. Avšak je možné, že odchod hlenu ani nezaznamenáte, jelikož k němu může dojít při sprchování nebo vyprazdňování.

Časté vyprazdňování i průjem

Špinění, slabé krvácení

= zkracování děložního čípku – porušení drobných cév v hrdle děložním, které se začíná uvolňovat. I v hlenové zátce může být příměs krve a i tento stav je běžný a normální. Na konci těhotenství může dojít ke krvácení nebo špinění po vaginálním vyšetření, po pohlavním styku nebo neúměrné fyzické zátěži.

Avšak začnete-li krvácet bez zjevné příčiny jasně červenou krví, je nutné ihned odjet do porodnice. Mohlo by se jednat o předčasně se odlučující placentu a to je velmi nebezpečný stav.

Odtok plodové vody

Je lehce bělavě zakalená, někdy s vločkami mázku. Je to tekutina, které je větší množství (cca 2-3dcl).

  • Dle literatury by se mělo jet do porodnice hned po odtoku plodové vody, i když ještě nejsou kontrakce. V porodnici vás přijmou zjistí vstupní CTG záznam, porodník vás vyšetří a zhodnotí kvalitu odtékající vody a zda není vyhřezlý pupečník. Další postup se odvíjí od výsledků příjmových vyšetření. Pokud se zatím kontrakce nepřidaly, vyčkává se 12 hodin, zda nevypukne děložní činnost spontánně. Jestliže se tak nestane, přistoupí se k podání antibiotik/ vyvolání porodu, aby se zabránilo případné infekci (zvýšená teplota, zvýšená hladina bílých krvinek v krvi) k dítěti, který již není chráněno plodovými obaly. Plodová voda odtéká průběžně, nikdy neodteče najednou a poslední zbytek – zadní voda plodová – dokonce až při samotném porodu děťátka. Miminko nezůstane v děloze „na sucho“.
  • Pokud si přejete přirozený porod např. se svojí porodní asistentkou, nikam po odtoku odjíždět nemusíte a ani nejezděte – z porodnice už vás pryč nepustí!  Jestliže má plodová voda čirou barvu a PA vás vyšetří, že není vyhřezlá pupeční šňůra, můžete čekat až 24 hodin do podání první dávky antibiotik v porodnici. Vypijte minimálně 2l tekutin (kopřivový čaj, kořeněný nápoj a popíjet celý den – skořice, zázvor,…). Pamatujte VŽDY na svou intuici, nebo když už se doma necítíte bezpečně, klidně odjeďte do porodnice dřív, ALE nenechávejte se často v porodnici vyšetřovat vaginálně.
  • Pokud chcete rodit doma – postup viz výše přirozený porod plus použijte domácí antibiotika – lichořeřišnici, česnekové tablety, vit.C jako prevenci proti infekci a měřte si 2x denně teplotu.

Vyvolání porodu (indukce) před 42tt

Miminka potřebují svůj ČAS! Pokud to tedy není životu ohrožující pro matku nebo pro miminko, nikdy zbytečně nepodstupovat!

Většinou jde o rutinní zásah, který může ovlivnit přirozený porod a ten se náhle změní v porod řízený.

Hlavně se využívá pro urychlení tempa porodu. Porod ale nezná čas, a aby mohl probíhat jednoduše, je nutno vytvořit ženě a dítěti takové podmínky, aby mohla rodit ve svém vlastním tempu a rytmu.

Porod vyžaduje trpělivost ze strany rodící ženy, ale také zdravotníků – lepší je tedy zajistit ženě vhodné podmínky při porodu než porod urychlovat.

Každý zásah do porodu má svá rizika a většinou vyžaduje další intervence, které navyšují riziko ukončení porodu císařským řezem. Je proto výhodnější méně zasahovat a v důsledku zásahů pak i méně zachraňovat.

V praxi se vyčkává pouze do ukončeného 41tt a pouze za podmínky, že je vše v pořádku. Pokud se porod do této doby nerozběhne, je těhotná přijata do nemocnice, kde se po sérii vyšetření porod indukuje – hospitalizace den předem..

Ve většině porodnic ale o rizicích rutinních praktik ženy nikdo neinformuje. A u zásahů u porodu vzniká lavinový efekt – jeden zásah vynutí další zásah a ten zase další a další…, často pak porod končí císařským řezem.

Buď se zavede:

  • Tableta Prostaglandinu do děložního hrdla (uvolňuje porodní cesty) nebo
  • do žíly umělý oxytocin (podporuje děložní stahy).

POZOR: Kontrakce silné, nepřirozené, delší, velmi namáhavé, 2x vyšší pravděpodobnost ukončení SC, nedostatečné okysličení dítěte, viz níže rizika.

Rizika:

  • Nedostatečný přívod krve a kyslíku k dítěti
  • Větší bolest pro matku
  • Větší potřeba podání léků a tišících prostředků
  • Přetrvávající nedostatek kyslíku způsobený léky (prostaglandiny, umělý oxytocin)
  • Hyperstimulace dělohy
  • Vyšší riziko ukončení porodu císařským řezem
  • Zvýšená pravděpodobnost prodloužení druhé doby porodní a následného ukončení porodu vexem nebo kleštěmi
  • Nitrožilní podání syntetického oxytocinu a jeho možná rizika

Přirozeně lze uspíšit porod před 42tt

  • uvolnění oxytocinu, ten spouští porod
  • vaginální narářka 2x denně – bylinky (mateřídouška, rozmarýn, pelyněk, verbena),
  • horká koupel s 5 lžícemi mléka a levandulí /rozmarýnem aspoň 15 minut,
  • sperma (prostaglandiny) tedy pohlavní styk, stimulace prsních bradavek (2-3min tření bradavek, 3 minuty pauza – 15x denně),
  • pupalkový olej – 2x denně 2 lžíce, nebo tobolky – 2 na noc k hrdlu děložnímu,
  • aromaterapie – skořice, hřebíček, zázvor, verbena – masírujeme bříško/záda, nebo koupel – pouze 1 kapku, spíš používat hydrolát 14dní před termínem 2x denně 2 kapky, kořeněný nápoj

Nesmí se ignorovat:

  • Bolest hlavy v posledním trimestru
  • Vysoký tlak
  • Otoky
  • Zvracení ve 3. trimestru
  • Svědění celého těla
  • Silné krvácení
  • Silná bolest celého břicha
  • Porucha vidění
  • Nesnesitelné svědění
  • Zkalená plodová voda
  • Když se necítíte bezpečně

Kdy odjet do porodnice?

Porod má svůj čas. Nejlepší je nechat všemu volný průběh, klid a čas. Samozřejmě za předpokladu, že je vše v pořádku a máte situaci pod kontrolou.

Nechte kontrakce rozběhnout tak, aby přicházely pravidelně a jejich intenzita byla mnohonásobně silnější než menstruační bolesti. U prvorodiček při pravidelných kontrakcích po 5 minutách, u vícerodiček při intervalech 7 – 10minut.
Měla byste si být skutečně jistá, že se jedná o kontrakce a ne o poslíčky (pravidelnost, intenzita, atd. – viz výše.)

Dle doporučení jedné z PA, které se mi líbilo nejvíc a zdá se mi naprosto nezaměnitelné je – když cítíte, že porod začíná a máte už kontrakce, začněte žehlit, dokud to zvládáte není ještě ten správný čas, ALE jak přestanete mluvit, je čas odjet do porodnice. Nezapomeňte o tomto poučit svého partnera, ať na to dohlédne.

Jestliže si něčím nejste jistá, odjeďte do porodnice klidně hned. Vždy je lepší přijet dřív, a to někdy i několikrát zbytečně, než riskovat, že přijdete pozdě.

Do porodnice je nutné se vypravit za těchto podmínek:

  • Běžící porod
  • Odtok plodové vody
  • Krvácení jasnou krví
  • Silné bolesti v břiše, nevolnosti
  • Nepociťování pohybu plodu
  • A cokoliv dalšího, co vás zneklidní

 

error: Content is protected !!
Otevřít chat
Potřebuješ poradit?
Ahoj, jak mohu pomoci?