Těhotenské oblečení, cestování

Mělo by být především z přírodních materiálů. Od spodního prádla až po šaty by měl být materiál z lehkého a prodyšného materiálu. Oblečení by mělo jít dobře vyprat.

Jak bude vaše bříško růst, budete se více potit a výměna oblečení bude nutná častěji.

Určitě noste věci hezké, zasloužíte si to. V těhotenství si pak budete připadat pěkná a žádoucí.

Ozvi se, ať na to nejsi sama!

Podprsenka

Těhotenská

Má košíčky, které prsy podpírají a zároveň rostou společně s nimi. Ramínka se  nezařezávají a má anatomicky tvarovaný lem pod prsy zabraňující tlaku. Nesmí být vyztužena drátem (kosticí), aby netísnila a neomezovala obvod a průchodnost cév v  hrudníku.

Mateřská = kojící

Zapínání má buď vpředu, nebo oboustranně odklopitelný přední díl košíčku. Prsní podpěry jsou zapracované až do ramínek, která jsou široká, nastavitelná a elastická.

Vyhovující jsou anatomické tvary podprsenek, nikoli podprsenky zvedací. Měly by být bezešvé, nebo mít švů co nejméně. Zapínání na 2-3 řady háčků a na zadním díle by mělo umožňovat dostatek vůle.

Těhotenské kalhotky

Vhodné jsou kalhotky, které bříško zakrývají a přední díl je elastický, ale NESTAHUJE!

V žádném případě nenosit prádlo stahovací s elastickým pasem a nohavičkami. Ani prádélko krajkové s umělými vlákny a ani tanga, která umožňují přenos bakterií z konečníku do pochvy.

Těhotenská obuv

Vhodné jsou především pohodlné boty. Měly by být nižší a mít neklouzavou podrážku. Jak se bude vaše váha zvyšovat, mění se těžiště a těhotné ženy mají často problémy s rovnováhou. Ve vyšším stádiu těhotenství také mohou otékat kotníky a lýtka, a tak je vhodná obuv opravdu důležitá.

Cestování v těhotenství

Pro těhotnou ženu je nejlepší dopravní prostředek VLAK, je pohodlný, můžete se pohybovat, můžete na toaletu, lze zde také často zakoupit občerstvení. Vždy záleží na tom kam jedete, na jak dlouho, jestli sama, nebo v doprovodu.

Cestování autem – Speciální pásy pro těhotné, nebo spodní pás pod bříško, nikdy ne přes něj. V autě se vždy připoutat!

Plavání a pohyb ve vodě je v těhotenství velmi prospěšné.

Koupání v těhotenství

  • v přírodních rybnících a přehradách, pouze tehdy pokud jsou oficiálně určené ke koupání a sledované hygienickou službou, aby v nich nebyly přemnožené sinice a řasy
  • ve veřejných bazénech, kde je vysoká koncentrace lidí, není nejlepší volba, často přináší vaginální mykózu a také pozor na úraz zapříčiněný bezohlednými lidmi
  • v moři za předpokladu, že je klidné a bezpečné

Opalování v těhotenství

Opalování se v těhotenství příliš nedoporučuje. Mohlo by dojít k nežádoucí pigmentaci zejména obličeje a v dekoltu, které po porodu jen tak nevymizí a přetrvává dlouhou dobu. Ani bříško byste neměla vystavovat přímému slunci.

Spánek v těhotenství

  • Ležet nejlépe na LEVÉM boku s těhotenským polštářem.
  • Spaní na břiše ve III. trimestru není pohodlné, ale nezpůsobuje zdravotní potíže.
  • Na zádech může způsobovat celou řadu potíží např. snižuje krevní tlak a zhoršuje vylučování, protože děloha tlačí na střeva, aortu a dolní dutou žílu = syndrom dolní duté žíly

V těhotenství se Vám může zhoršit pleť, vlasy, nehty, zrak a sluch. Můžou za to HORMONY.

error: Content is protected !!
Otevřít chat
Potřebuješ poradit?
Ahoj, jak mohu pomoci?