Těhotenská poradna

Těhotenská poradna

Součástí těhotenské prohlídky je:

  • Měření krevního tlaku
  • Vážení
  • Orientační vyšetření vzorku ranní moče (pokud obsahuje cukr – diabetes, bílkoviny – infekce močových cest, preeklampsie)
  • Vaginální vyšetření (sledování: naléhající část plodu, dilatace hrdla, zkrácení čípku, konzistence čípku, směr čípku = CERVIXSCORE CS)
  • Poslech ozev plodu
  • Ultrazvukové vyšetření – pouze pro doplnění informací – viz níže
  • CTG – přibližně od 30.tt
  • Kultivační stěr na bakterii Streptococcus agalactiae – provádí se z pochvy ve 36.tt. Infekce se vyskytuje asi u 1/3 žen a nezpůsobuje žádné problémy nastávající mamince, ale při spontánním porodu by mohla ohrozit miminko. Proto je nutné, aby mamince na porodním sále v I. době porodní do žíly aplikovali infuzi s antibiotiky, které projdou placentou k miminku a působí jako prevence před možnou infekcí. Antibiotika je třeba podat nejpozději 4 hodiny před porodem po odtoku plodové vody. Obvykle je potřeba asi 2 hodin, než hladina podaných antibiotik vytvoří bezpečné prostředí pro dítě.

Ozvi se, ať na to nejsi sama!

Jak se počítá, ve kterém týdnu těhotenství jste?

Pokud je váš menstruační cyklus 28 dní a ovulace tím pádem uprostřed tohoto cyklu, pak se týden těhotenství počítá od prvního dne poslední menstruace. Ve všech jiných případech určí stáří těhotenství první podrobné ultrazvukové vyšetření.

Jak se vypočítá termín porodu?

Pokud jste měla pravidelný menstruační cyklus (28 dnů) a nebrala jste antikoncepci, pak do porodu vaší poslední menstruace uběhne asi 40 týdnů. Při počítání termínu porodu se nebere ohled na vámi udaný konkrétní pohlavní styk. V době vynechané menstruace jste asi 2 týdny těhotná (ale ve 4. týdnu těhotenství).

Co znamená v těhotenské průkazce 15 + 4?

Znamená to počet týdnů a dnů vašeho těhotenství. 15 znamená počet ukončených týdnů a 4 počet proběhlých dnů dalšího týdne. Dá se tedy říct, že jste dokončila 15. týden nebo že právě běží týden 16.

Vyšetření

V ČR je povinný pouze odběr krve na HIV, na ostatní vyšetření, odběry atd. můžete podepsat reverz.

U těhotných je vždy lepší sledovat příznaky, které jsou třeba jen na hranici daného problému. Zabrání se tím rozvinutí obtíží nebo nemocí.

Tripl test

Laboratorní vyšetření krve na stanovení hladiny tří hormonů, které vylučuje plod do krevního oběhu matky (AFP, HCG a estriol). Stanovení hladiny pomáhá při včasném odhalení vývojových vad typu rozštěp páteře, Downova syndromu nebo jiných chromozomálních vad. Pokud se gynekologovi výsledek nelíbí, může vás poslat na AMC – viz níže.

OGTT

Orální glukózový toleranční test je nabídnut všem těhotným třeba jako ultrazvuk, nebo krevní odběry. Jde o rutinní vyšetření, zda netrpíte těhotenskou cukrovkou (porucha glukózové tolerance). Odeberou vám na lačno krev, pak vypijete sladký nápoj a za 2 hodiny vám znovu odeberou krev. Pokud je hladinu glukózy v krvi vyšší, jsou zde nutná dietní omezení a sledování v poradně pro riziková těhotenství (popř. v soukromé interní ambulanci). Po porodu všechny tyto potíže v 99% vymizí.

U matek diabetiček se zvyšuje pravděpodobnost vzniku vývojových vad u plodu – např. rozštěp patra, pravděpodobnost porodu obřího plodu funkčně nezralého, nebo dětí se srdeční mi a respiračními poruchami.

Diabetes není přímo dědičnou chorobou, nicméně jistá genetická dispozice existuje.

Rh negativní (Rh-)

V těle se vytvářejí protilátky, které mohou vypuzovat plod z těla nastávající matky (může nastat potrat). Nazývá se Inkompatibility Rh faktorů maminky a miminka, která je již dnes díky pokrokům ve vyšetřovacích metodách u těhotných žen poměrně vzácným jevem. O co vlastně jde? Asi každý zná 4 základní dělení krevních skupin na A, B, AB a 0. Každý z nás je však k tomu také Rh pozitivní nebo Rh negativní. Rh faktor je jakási látka, kterou člověk buď má, tedy je Rh pozitivní nebo ji nemá a je Rh negativní. Problém nastane, když Rh negativní maminka, čeká miminko Rh pozitivní. Tělo maminky nezná látku Rh, protože ji v krvi nemá a protože ji miminko má, je to pro její tělo neznámá látka. Začíná proti ní tvořit protilátky a dochází k potratu. Dnešní medicína už ale naštěstí dokáže takovou inkompatibilitu řešit.

Vzniku protilátek se dá zabránit podáním antiglobulinu při 1. a každém dalším těhotenství. Většinou zabírá, ale pokud si organismus začal protilátky vytvářet, nedá se ovlivnit následným podáním antiglobulinu, proto jeho další podávání nemá smysl. Vznik protilátek je bohužel v každém dalším těhotenství časnější a silnější. Určitě je nutné se obrátit na specializovanou rizikovou poradnu při nějaké větší fakultní nemocnici.

V tomto případě je nutný i odběr krve otce dítěte, z důvodu vzniku možných rizicích plodu.

Třífázový ultrazvukový screening

  1. 10.- 12.tt – sleduje se četnost a vitalita těhotenství, urči se poměrně přesně jeho stáří, sleduje se srdeční akce plodu (nebo plodů)
  2. 20.- 22.tt – sleduje se biometrie a sonoanatomie plodu, uložení placenty, množství plodové vody, opět srdeční akce plodu a lze odhalit většinu abnormalit
  3. 30.- 33.tt – zaměřuje se na určení polohy plodu, jeho biometrickými, sonoanatomii a hmotnost, uložení placenty, množství plodové vody, (průtok krve pupečníkem)

První pohyby bývají kolem 17.tt a jsou jako křídla motýlů, jen vás to pohladí. Pak se pohyby miminka více konkretizují (21.tt) a nakonec tomu sama začnete říkat „už mě zase kope“!
Pohlaví dítěte se dá určit ve 20.-22.tt.
Hmotnost dítěte se při vyšetření ultrazvukem může lišit o 250g a o 500g v době porodu.

CTG (cardiotokografické vyšetření)

Zjišťuje kontrakce dělohy, tep srdíčka miminka a reakce miminka na pohyb a na kontrakce.

Provádí se přibližně od 30.tt pravidelně – zpočátku po 14 dnech a s blížícím se porodem každý týden, během porodu i několikrát. Je to nejjednodušší způsob, jak zjistit, že má miminko dostatek kyslíku a nic mu nehrozí.

Před vyšetřením si lehnete na bok, nebo na záda. Na břicho vám připevní 2 elastické pásy. Jeden vede nahoře na fundu děložním, měří a zaznamenává činnost dělohy. Druhý pás vede pod břichem a zaznamenává srdeční akci dítěte. Pokud by děťátku něco chybělo projeví se to v srdeční akci.

Na konci těhotenství není při monitorování vůbec vhodná poloha na zádech. Mnohem vhodnější je polosed buď v křesle, nebo na lůžku s podloženými zády. Další možností je leh na boku.

Dnes by měli mít standardně v porodnici CTG přenosné, tedy byste se mohla při porodu pohybovat dle svých potřeb!

Amniocentéza (AMC)

Odběr plodové vody se provádí ambulantně, není nutná ani lokální anestezie. Pokud je vše v pořádku odcházíte ihned domů.

Plodová voda má za úkol v těhotenství zejména chránit plod před nárazy, hlukem a udržovat stálou teplotu v děloze. Množství plodové vody zůstává v průběhu těhotenství poměně stálé. Nepřetržitě se vstřebává a zase tvoří, takže je jí stále dostatek.

Maminky odběr plodové vody podstupují z důvodu:

  • Nebezpečí výskytu vývojových vad u plodu jako je např. rozštěp páteře, Downův syndrom nebo jiné chromozomální vady (předchází ho Tripl test).
  • Zjištění pohlaví dítěte, a tím vyloučení či potvrzení rodové poruchy vázané právě na pohlaví.
  • Vyššího věku těhotné.
  • Rizikové chování v časných fázích těhotenství, když budoucí maminka nevěděla o svém stavu – např. užívání léků, rentgenové vyšetření apod.

Provádí se přes břišní stěnu pod ultrazvukovou kontrolou tenkou punkční jehlou, kterou se odsaje 10-20ml plodové vody která se v laboratoři kultivuje.

Výsledek se dozvíte za 3-4 týdny.

Riziko je 0,5 – 1% kdy dochází k porušení plodových obalů a předčasnému odtoku plodové vody.

error: Content is protected !!
Otevřít chat
Potřebuješ poradit?
Ahoj, jak mohu pomoci?