Napářka v šestinedělí

Šestinedělní napářku můžeme považovat především jako preventivní proceduru, která podporuje rychlejší a efektivnější regeneraci těla tím, že zlepšuje prokrvení oblasti malé pánve, stimuluje dělohu a působí protizánětlivě díky bylinám v ní obsažených. Moderní evropská žena ji nezná a neumí své porodem oslabené tělo podpořit ani tím nejjednodušším způsobem jako je klid na lůžku, a to ze dvou důvodů. Tím prvním je absence tradiční poporodní péče, která se dříve předávala jako mezigenerační moudrost mezi babičkou, matkou a dcerou nebo jejímiž nositelkami byly porodní báby, kterým právní prostředí od půlky dvácátého století znemožnilo vykonávat tuto tradiční ženskou službu. Tím druhým je nekritická důvěra naší společnosti v moderní medicínu, která však úplně absentuje podporu šestinedělní péče a orientuje se až na následné řešení možných zdravotních problémů.

Ozvi se, ať na to nejsi sama!

Během šestinedělí se děloha vrací do původní velikosti a na původní místo do pánve.

V šestinedělí má napářka nejsilnější účinky, protože děložní čípek není ještě úplně uzavřen, aby umožnil snazší odcházení očistků (lochií) a tělo rychle regeneruje.

Hojí se porodní cesty. Než se porodní kanál úplně uzavře, pára a teplo se dostávají k čípku a ošetřují ho. Pravidelné napařování je tak investicí do zdraví a bezproblémového návratu zdravého menstruačního cyklu a plodnosti.

Porod je ochlazující proces. Pokud považujeme teplo za energii, tak po náročném porodu žena teplo doslova ztrácí skrze únik plodové vody, krvácení, vyčerpání během porodu. Zahřívání posiluje tkáně, nervy a krevní cévy, jejichž regenerace pomáhá ženě obnovit svou vitalitu.

Šestinedělí je důležitým obdobím pro to, aby žena získala zpět svou vynaloženou energii, kterou ze sebe během porodu vydala. Odpočinkem, poklidným prožíváním tohoto období a prohříváním teplými vývary, balenými čaji, teplými masážemi, zavinováním bříška nebo právě bylinnou napářkou, pomáhá ženě vracet teplo do těla a podporovat její zdravou regeneraci.

Účinky napářky v šestinedělí

  1. Pomáhá pročišťovat dělohu a zkracuje dobu odcházení očistků. Intenzivní pánevní prohřátí zvyšuje cirkulaci krve v oblasti malé pánve a tím působí na dělohu. V některých tropických zemích doporučují po napářce prudké zchlazení, protože cílem celé procedury není přehřátí organismu, ale příjemný pocit v těle. Nezapomeňte se však po zchlazení vrátit alespoň na 40 minut do teplého pelíšku.
  2. Dezinfikuje a hojí porodní poranění. Šitá tkáň, porodní poranění či jizvy nejsou kontraindikací. Nemusí se čekat do jejich úplného zhojení, pouze tehdy pokud by žena cítila při napářce pálení nebo to bylo jinak nepříjemné, naslouchejte vlastnímu pocitu a odložte napářku o několik dní. Pro začátek stačí napářka s jemnou párou.
  3. Zkracuje dobu zavinování dělohy a tím také bolesti s ní spojené.
  4. Prevence výhřezu dělohy a močového měchýře. Nepodporuje pouze navrácení dělohy do původního stavu, ale také pomáhá závěsnému a podpůrnému aparátu, aby se děloha stáhla na své místo.
  5. Podpora peristaltiky střev – výborné pro ženy, které trpí zácpami například kvůli nedostatku železa
  6. Snižuje otoky pochvy a napomáhá jí vrátit se do původního stavu. Napářka je domácí parní saunou, otevírá póry a pomáhá detoxikovat organismus, rozhýbá lymfu a také pozitivně působí proti zadržování vody v těle. Napomáhá ženám po porodu zhubnout.
  7. Spouští oxytocin pomocí stimulace CNS. Pokud žena v průběhu napářky kojí miminko, spouštěcí reflex je podpořen dvojnásobně, tedy patří k technikám podporující kojení.
  8. Předchází poporodní depresi, protože jsou její účinky relaxační.
  9. Podporuje hojení hemeroidů.
  10. Ošetřuje a změkčuje jizvy. Dokonce i ty z předešlých porodů.
  11. Napářka je technikou, která preventivně působí na tělo a může tak předcházet vzniku pozdějších gynekologických problémů, což je jedním z velikých benefitů, pro který se ženy po celém světě napařují nejen v šestinedělí, ale také pravidelně po něm.

Kdy se napářka v šestinedělí nedoporučuje, nebo absolutně vylučuje

  1. Silné odcházení očistků (lochií) spojené s prvními dny po porodu. Stejný důvod jako u krvácení při menstruaci, kdy je děložní tepna otevřená. Až nám dá tělo signál změnou intenzity či barvy očistků, že se uzavírá a že již dochází k čištění, které budeme napářkou podporovat.
  2. Horečka – např. při zánětu prsu apod.
  3. Křečové žíly v oblasti vulvy způsobují přecitlivělost na teplou páru. Většinou po porodu vymizí, proto se doporučuje počkat.
  4. Nízký krevní tlak – není kontraindikací pokud se žena bude napařovat individuálně jemně atd. (kontraindikací je pokud by chtěla napařovat intenzivně po dobu 30ti dnů).
  5. Porod císařským řezem. Je to velká operace a velký zásah do ženského těla, tedy je možné začít napařovat až po šestinedělí, až máme jistotu, že vnitřní jizvy jsou již zhojené. Totéž platí u všech gynekologických operací. První napářka bude jemná 10ti minutová bez přihřívání. Pokud proběhne v pořádku, přidáme další den na intenzitě, ideálně 10 dní v řadě. Samozřejmě žena může napařovat i 30 dní se směsí Poporodní hojení či jinými bylinkami, které jsou vhodné pro toto období.

Napářka po sekci má podobné účinky jako v šestinedělí, jen s nižší intenzitou, protože tělo už se uzavřelo. To ovšem neznamená, že by neměla napářka své benefity i po císařském řezu. Vždy je důležité tělo opečovat a věnovat mu pozornost.

Po císařském řezu užívejte stejné byliny jako po vaginálním porodu viz níže.

Bylinné páry podporují regeneraci těla, umožňují navracet ženské pohlavní orgány do jejich přirozené zdravé podoby a umístění, zklidňují rány a ulevují. Pravidelné napařování je tak investicí do zdraví a bezproblémového návratu zdravého menstruačního cyklu a plodnosti.

Kontraindikací není:

  1. Poporodní otok vulvy ani končetin – napářka odvádí vodu z těla ven. (Vhodné i pro hubnutí po porodu.)
  2. Poranění šité či nešité, neboť maliny mají antibakteriální charakter a příjemné teplo je dobře snášeno. Pokud by se ale objevilo štípání v ráně, doporučuje se napářku o pár dní odložit.

Kdy a jak začít

Podstatné je sledovat změnu intenzity a barvy očistek. Některé ženy přestávají krvácet již druhý den, některé až po týdnu po dvou. Poté je čas začít s napařováním, ideálně každý den po dobu 30ti dnů. Je v pořádku, když očistky odchází i během napařování (očistky nejsou infekční! Je to jen MÝTUS). Také může žena napářkou začít znovu krvácet. Je vhodné při napářce kojit své miminko, dochází tak k rychlejšímu čištění.

Je dobré dát na svou intuici. Pokud se ale žena ještě na napařování necítí, může začít samozřejmě až po šestinedělí, ale během šestinedělí je poporodní napařování nejefektivnější.

Prvních 5 – 10 dní podporují bylinné teplé páry čištění. Další dny, kdy už očistky ustávají, napářka pomáhá odvádět vodu z těla, zpevňovat svaly pánevního dna pozvedávat orgány na původní místo a další.

Napářku v šestinedělí stejně jako jindy přizpůsobujeme senzitivitě ženy. Žena ideálně potřebuje pokročilé napařování z důvodu nejintenzivnější podpory čištění, tedy pokud lze dáváme pokročilému napařování přednost.

Ideálně trvá 30 minut s přihříváním, 30 dní v řadě, nebo 2 krát denně (ráno, večer) po dobu 15ti dní v řadě.

I přes to, že se zdá 30 dní napařovacího cyklu dost intenzivních, některé národy napařují po porodu ještě déle.

Krátké 10ti minutové napařování (nepřihřívá se a mělo by trvat 40 – 50 dní v řadě) je vhodné pro ženy které:

  1. Porodily před ukončeným 39. tt
  2. Mají historicky kratší menstruační cyklus (méně než 27 dní) až rok zpětně, nebo pokud začaly menstruovat před tím než dosáhly 11 let
  3. Jsou náchylné na vaginální infekce a opary nebo je měly 3 měsíce zpět
  4. Cítí propuknutí vaginální infekce
  5. Trpí na noční pocení
  6. Trpí na návaly horka
  7. Mají žlutavý výtok nebo jejich očistky začaly zapáchat
  8. Po porodu ztratily velké množství krve

Symptomy těchto žen poukazují na přemíru tepla nebo unavenou dělohu. Intenzivní napařování by jim mohlo přivolat dřívější návrat menstruace.

Bylinky v napářkové směsi

Bylinky v napářce nefungují pouze aromatetapeuticky, ale jejich účinné látky se díky kontaktu páry s porézní sliznicí vulvy dostávají do krevního oběhu.

Směs bylin s názvem Poporodní hojení, obsahuje tyto byliny:

  • Bazalka pravá – pomáhá při tvorbě mateřského mléka. Má uklidňující účinky a mírně zvyšuje krevní tlak, působí proti nadýmání. Pomáhá hojit špatně se hojící a hnisavé rány.
  • Levandule lékařská – zklidňuje a tiší úzkostné stavy. Podporuje hluboký spánek a uvolnění celého těla. Působí antimykoticky a antibakteriálně. Snižuje krevní tlak.
  • Mateřídouška obecná – je vhodná při únavě a nespavosti. Má antibakteriální, antiseptické a antimikrobiální účinky.
  • Kokoška pastují tobolka – zastavuje vnitřní i vnější krvácení.
  • Maliník obecný – pomáhá čistit porodní cesty po porodu. Urychluje stažení dělohy a tím zkracuje poporodní čištění. Posiluje imunitu.
  • Šalvěj lékařská – posiluje tělo, čistí krev. Působí proti nadýmání. Má antimikrobiální a antimykotické účinky. Povzbuzuje chuť k jídlu. (Může snižovat laktaci, proto jí není ve směsi moc.)
  • Měsíček lékařský – má antibakteriální účinky a pomáhá na varixy.
  • Dubová kůra – pomáhá při hojení hemeroidů, tlumí krvácení a má dezinfekční účinky

Do směsi se dají využít i jiné bylinky, které máte ráda. Další bylinky, které můžete použít:

  • Růže stolistá – má silné antivirové, antibakteriální, antimikrobiální, antiseptické, adstrigentní (svíravý, stahující), detoxikační, antioxidační a protizánětlivé účinky.
  • Kontryhel je všestrannou ženskou bylinkou, která urychluje poporodní adaptaci, pomáhá při anémii, nespavosti, výhřezu dělohy apod.
  • Kopřiva – podporuje krvetvorbu.
  • Jitrocel – používá se při špatně se hojících ranách.
  • Hořec žlutý – zlepšuje funkce metabolismu a podporuje imunitu.
  • Fenykl – stimuluje tvorbu mateřského mléka, pomáhá při nadýmání.
  • Verbena (Sporýš lékařský) – posiluje organismus, má močopudné účinky
  • Černý bez – má močopudné a mírně projímavé účinky.
  • Semeno Pískavice zlepšuje peristaltiku střev a podporuje tvorbu mateřského mléka.

Šestinedělí je dobou hájení matky a dítěte. V šestinedělí se zastavuje na 40 dní čas. Nenechte se o tento nádherný čas připravit a věnujte jej sobě a svému dítěti. Nenechte si podsouvat aktivity, které necítíte a užívejte si péči od všech, kteří vám ji s lásky k vám nabídnou. Nepřipadejte si líná nebo nepotřebná. Pamatujte si, že díky vědomě prožitému šestinedělí, a podpoře rodiny a nejbližších přátel, se z vás zrodí šťastná a spokojená žena, pro kterou bude navždy šestinedělí symbolizovat péči a lásku, kterou můžete dále předávat ve svém v životě druhým.

Zdroj: Steamy.cz

error: Content is protected !!
Otevřít chat
Potřebuješ poradit?
Ahoj, jak mohu pomoci?