Napářka po potratu

Předčasná ztráta dítěte je pro ženu velmi intenzivní zkušenost jak po fyzické tak hlavně po psychické stránce. Žena se s touto ztrátou vyrovnává měsíce, někdy i roky a někdy si nese trauma celý svůj život. Bylinná napářka nečistí pouze její lůno, ale i duši. Díky citlivému působení napářky je ženě poskytnut prostor, ve kterém se může sama smířit se ztrátou, poplakat a nechat odejít svou bolest. Při použití napářky záleží v jaké fázi těhotenství ke ztrátě došlo, zda se jednalo o samovolný potrat či je žena po dočištění dělohy v nemocnici, nebo jde o zamlklé těhotenství a miminko je stále uvnitř dělohy.

Ozvi se, ať na to nejsi sama!

Kdy se napářka po předčasné ztrátě nedoporučuje

 1. Krvácení po potratu či v jeho průběhu. Teplem podporujeme krvácení, jeho zastavení naopak podpoříme chladnými obklady nebo bylinnými čaji.
 2. Vysoká teplota až horečka bývají známkou infekce. Napařování není vhodné, protože by zánětlivý proces mohlo podpořit.
 3. Plod v děloze u zamlklého těhotenství. Za určitých podmínek a poučení ženy lze vyzkoušet.

Napářka po potratu

První trimestr = potrat časný

Emocionální dopad potratu je obecně lékaři podceňován, přestože častým důsledkem této zkušenosti jsou depresivní a úzkostné stavy.

Zamlklé těhotenství

Přirozený potrat může být spojen s větší ztrátou krve. Dokud je mrtvé dítě v děloze a čeká se na jeho přirozený porod, může žena dělohu napářkou stimulovat, ovšem do doby dokud nezačne krvácet, poté již nechá na tělu, aby dítě porodilo samo. Je důležité, aby žena byla pod kontrolou porodní asistentky, nebo svého lékaře.

V okamžiku potratu žena zaznamená větší krevní sraženiny nebo tkáň. Čím bude těhotenství pokročilejší, tím bude tkáň větší a rozeznatelnější. Do 8. tt žena nejspíše zaznamená pouze váček v němž se vyvijí embryo. Dítě staré 10 týdnů má velikost přibližně jako větší bobule vína a bude možné rozeznat jeho tvar.

Pokud nastanou komplikace v podobě velmi silného krvácení, zvýšené teploty až horečky, zimnice, jde o známky infekce. Infekce postihuje i plodové obaly a po vypuzení vejce také děložní sliznici. Tyto infekce jsou velmi závažné a můžou přejít až v sepsi. Při hořečnatém potratu by měla žena být pod dohledem lékaře, který rozhodne o podání ATB, na podbříšek se podává vak s ledem. Napářka je v tomoto případě absolutní kontraindikací!

Po spontánním potratu nebo po kyretáži

S napářkou lze začít po změně intenzity čištění. Musí se vyčkat na uzavření cév po odloučení placenty, pokud nešlo o těhotenství prvotrimestrální, a také na uzavření děložních tepen. Poté postupujeme stejně jako v šestinedělí.

Napářku stejně jako jindy přizpůsobujeme senzitivitě ženy. Žena ideálně potřebuje pokročilé napařování z důvodu nejintenzivnější podpory čištění, tedy pokud lze dáváme pokročilému napařování přednost.

Ideálně trvá 30 minut s přihříváním, 30 dní v řadě, nebo 2 krát denně (ráno, večer) po dobu 15ti dní v řadě.

I přes to, že se zdá 30 dní napařovacího cyklu dost intenzivních, některé národy napařují ještě déle.

Prvních 5 – 10 dní podporují bylinné teplé páry čištění. Další dny, napářka pomáhá odvádět vodu z těla, zpevňovat svaly pánevního dna pozvedávat orgány na původní místo a další.

Je dobré dát na svou intuici. Pokud se ale žena ještě na napařování necítí, může začít samozřejmě až za nějaký čas. Během šestinedělí je poporodní napařování nejefektivnější.

Krátké 10ti minutové napařování (nepřihřívá se a mělo by trvat 40 – 50 dní v řadě) je vhodné pro ženy které:

 1. Mají historicky kratší menstruační cyklus (méně než 27 dní) až rok zpětně, nebo pokud začaly menstruovat před tím než dosáhly 11 let
 2. Jsou náchylné na vaginální infekce a opary nebo je měly 3 měsíce zpět
 3. Cítí propuknutí vaginální infekce
 4. Trpí na noční pocení
 5. Trpí na návaly horka
 6. Mají žlutavý výtok nebo jejich krev začala zapáchat
 7. Ztratily velké množství krve

Druhý a třetí trimestr = potrat pozdní

Potrat ve třech dobách probíhá jako porod s otevíráním hrdla, poté porozením dítěte a nakonec porozením plodových obalů.

Napářka se nedoporučuje pokud je miminko stále uvnitř dělohy, kvůli větší ztrátě krve. Neměla by se praktikovat ani při samotném porodu miminka. Spíše ji lze využít až po porodu obdobně jako v šestinedělí nebo u čištění žen po spontánním potratu nebo kyretáži viz výše.

Bylinky v napářkové směsi

Směs bylin s názvem Laskavá péče po potratu, obsahuje tyto byliny:

 • Maliník obecný – pomáhá čistit porodní cesty po potratu, urychluje stažení dělohy a zkracuje dobu krvácení. Posiluje imunitu a harmonizuje hladinu ženských hormonů.
 • Mateřídouška obecná – má antibakteriální, antiseptické a antimikrobiální účinky. Pomáhá při únavě a nespavosti.
 • Šalvěj lékařská – posiluje tělo a čistí krev. e antimikrobiální a antibakteriální. Povzbuzuje chuť k jídlu.
 • Levandule lékařská – pomáhá léčit infekce po potratu, podporuje hluboký spánek a uvolnění celého těla. Zklidňuje a tiší úzkostné stavy.
 • Kontryhel obecný – působí antimykoticky, zastavuje krvácení a pomáhá zpevnit děložní svalstvo a navrátit jej do původní formy.
 • Hluchavka bílá – posiluje dělohu, celkově uklidňuje, tlumí křeče a harmonizuje. Podporuje hojení ran, je protizánětlivá a staví nadměrné krvácení.

Další bylinky, které můžete použít:

 • Růže stolistá – má silné antivirové, antibakteriální, antimikrobiální, antiseptické, adstrigentní (svíravý, stahující), detoxikační, antioxidační a protizánětlivé účinky.
 • Kontryhel je všestrannou ženskou bylinkou, která urychluje poporodní adaptaci, pomáhá při anémii, nespavosti, výhřezu dělohy apod.
 • Kopřiva – podporuje krvetvorbu.
 • Jitrocel – používá se při špatně se hojících ranách.
 • Meduňka – tlumí porodní bolesti.
 • Řimbaba – pomáhá s následným poporodním čištěním.

zdroj: Steamy.cz

error: Content is protected !!
Otevřít chat
Potřebuješ poradit?
Ahoj, jak mohu pomoci?