Miminko na oddělení šestinedělí

Vyšetření která miminko absolvuje v porodnici

V dnešní době lze veškerá vyšetření zdravého novorozence dělat v přítomnosti maminky, na pokoji šestinedělí a při kojení. Miminka tím pádem nejsou ve stresu a pomalu ani o vyšetřeních neví.

Screeningové vyšetření novorozenců jsou preventivní včasná vyšetření, která umožňují včasné zjištění onemocnění, následně ho léčit a tím zlepšit kvalitu života dítěte. Vyšetření jsou jednoduchá, velmi přesná a dostupná pro všechny děti.

Ozvi se, ať na to nejsi sama!

U dětí narozených v České republice se celoplošně provádí:

  • Vyšetření očí – vyšetření sítnice očním lékařem.
  • Vyšetření sluchu
  • Ultrazvuk bříška neboli ultrazvukový screening ledvin se zaměřuje na odhalení závažných vrozených vad ledvin, močového měchýře a močových cest. Vyžaduje dobrou hydrataci novorozence, proto se provádí na 3. až 4. den po narození. Odchylky od normy se konzultují s dětským urologem a nefrologem.
  • Ultrazvuk kyčlí neboli screening dysplazie kyčelních kloubů probíhá 3. až 5. den po narození. Zjišťuje přítomnost instability kyčelních kloubů. Při pozitivním nálezu se vše konzultuje s ortopedem (někde je ještě za potřebí rentgenové vyšetření) a doporučuje se vhodná prevence balení děťátka do ortopedických kalhotek = široké balení (do poštolkových kalhotek). Pro všechna miminka se běžně dělá další kontrolní vyšetření ve věku 6-ti týdnů a 3 – 4 měsíců.
  • Odběr krve z patičky na speciální papírek neboli screening vrozených metabolických vad, který se odesílá do screeningového centra a zjišťují se onemocnění:
  1. fenylketonurie – vrozená porucha zpracování bílkoviny
  2. hypotyreóza – vrozená snížená funkce štítné žlázy
  3. vrozená hyperplazie nadledvin – onemocnění, při kterém se netvoří základní hormony
  4. cystická fibróza – plicní dědičné onemocnění

Pupeční pahýlek

Ideálně  je nechat odpadnout samotný za přístupu vzduchu a světla. Z porodnice odcházíte asi z 5ti centimetrovým pahýlkem a umělohmotnou sponkou. Odpadá tak za 7-10 dní po porodu. Do budoucna je pupíček hezčí a přirozený. Po odpadnutí se dezinfikuje lihem z lékárny, nebo domácí slivovicí půl na půl s vyvařenou vodou. Může se zasypat bílým jílem a desinfikovat hydroláty.

Pokud ale z nějakého důvodu chcete, odstraní vám ho u vašeho miminka zdravotník 3.-4. den po porodu. Většinou se sterilně odstřihne, ukroutí, nebo snese skalpelem. Vaše děťátko nic nebolí, protože tkáň pupečníku je již odumřelá a nekrotická. Čerstvá ranka je ihned ošetřena. Při správném hojení odcházíte z porodnice nejdříve den po odstranění pahýlku.

Ošetření zadečku – BEZ opruzenin!

NEpoužívat vlhčené ubrousky!

Ideálně používat pouze vodu, maximálně s Eoné olejíčkem Medvídek (nebo Hydrolát s levandulí značka: Florihana) do rozstřikovací lahvičky a ubrousky Perlička (nebo se dá koupit ve zdravotnických potřebách látka perlan).

Některé maminky rády používají masti/ krémy proti opruzeninám např. Bepanthen, Sudocream, Rybilka, ale u nás se moc neosvědčilo. Také si v těhotenství můžete vyrobit vlastní zinkovou mast, která by měla vydržet až půl roku při pokojové teplotě. Recept vám můžu dát na vyžádání.

Pro lepší vysoušení zadečku můžete používat látkové plenky = látkovat.

Látkové plenky používat dle vlastního uvážení – doporučuji látkové plenky používat přes den a jednorázové na noc. Do 6ti nedělí radím užívat papírové jednorázové např. Huggies a až se budete cítíte dobře, začít v klidu s látkovými.

Prvně má miminko černé bobky = mazlavé – střeva novorozence jsou po porodu naplněna smolkou – tmavou, do zelena zabarvenou a lepkavou hmotou. Většinou se celý střevní obsah vyloučí během prvních 24 hodin po narození. Vyloučení smolky napomáhá příjem mleziva při kojení. Stolice postupně hnědne a nakonec zežloutne.

Je naprosto normální, že dítě má stolici 2-4krát denně v prvním měsíci života, nejčastěji po kojení. Později se četnost stolice sníží. Výjimkou není, ani pokud stolička nepřijde několik dní.

Kosmetika

Záleží na požadavcích porodnice, ve které budete rodit, zda si vše musíte vzít sebou, nebo vám dají na to jedno dvě mytí jejich. Informujete se ještě před porodem, kterou kosmetiku máte mít sebou. Každopádně na ošetření děťátka doma po propuštění z porodnice byste měla mít připravenou přírodní kosmetiku:

  • dětský olej/ mýdlo na koupání ve vaničce nebo kyblíku
  • dětský krém/ olej na mazání po koupeli
  • mast proti opruzeninám
  • dle ročního období krém buď proti mrazu nebo s vysokým ochranným faktorem proti slunci

Co pořídit pro miminko

Volte kosmetiku, která je určená pro děti a pamatujte méně znamená více! Doporučuji pouze přírodní značky a jako inspiraci přidávám pár typů na značky, které jsem sama vyzkoušela a byla jsem spokojená.

  • zn. Eoné – olejíček na zadeček Medvídek, ubrousky Perlička, olejíček do koupele Delfínek
  • zn. Weleda – olej nebo krém do koupele (BAD), krém po koupání
  • zn. Nobilis Tilia – olej mandarinkový do koupele, krém na obličej na zimu Olinka, krém
error: Content is protected !!
Otevřít chat
Potřebuješ poradit?
Ahoj, jak mohu pomoci?