Jak se o sebe starat

Hygiena šestinedělky

Nejdůležitější je důsledná hygiena intimních partií. Protože po porodu budete poměrně silně krvácet, je nutné se často sprchovat, často měnit vložky a spodní prádlo, aby byla zevní rodidla stále v čistotě. Lepší častější sprchování než vrstvit poporodní vložky na sebe. Při sprchování není třeba žádných speciálních přípravků. Zcela postačí, když si budete co nejčastěji genitálie oplachovat proudem vlažné vody. Vždy, když jdete na toaletu, zajděte i do sprchy.

Ozvi se, ať na to nejsi sama!

Na mytí nepoužívejte mycí houby, žínky apod. Mohou být živnou půdou pro infekční mikroorganismy. Pokud máte poporodní poranění, nebojte se při mytí dotýkat rukou. Pokud bylo nezbytné, porodní poranění se šije vstřebatelným šicím materiálem, který po zhojení sám vypadne. Zhruba po pěti dnech můžete vidět odpadlé stehy při výměně vložek. POZOR existují šicí bylinky.

Většina žen má velké obavy dojít si poprvé po porodu na velkou a to hlavně, když byly poraněné a sešité. Na stolici se často jde až za několik dní mnohdy až po podání glycerinového čípku. To je normální a běžné, někdy je fajn si o čípek rovnou říct sestře, podaří se vám vyprázdnit a vy se uklidníte. Při dobré péči o poranění by mělo docházet k hojení rychleji. Pokud byste musela jít na velkou dříve po porodu, nemělo by být pravděpodobné, aby stehy praskly.

Po porodu se chodí častěji močit. V prvních dnech se tělo zbavuje tekutiny, kterou hromadilo v průběhu celého těhotenství. Během krátké doby se vše ustálí. Určitě nesnižujte příjem tekutin, jsou nezbytné pro tvorbu mateřského mléka.

Bolestivé močení a pálení při něm způsobuje často porodní poranění. Snažte se začít močit spontánně, co nejdříve po porodu. Klidně choďte ze začátku močit do sprchy. Vyprázdnění močového měchýře je při tom snažší, hned se můžete omýt a moč nedráždí stehy a neštípe. Pokud by však potíže přetrvávaly, řekněte o nich lékaři, aby vyloučil infekční příčinu.

Očistky (lochie)

Krvácení se zavinující se dělohy trvá skutečně téměř celých šest týdnů od porodu, i když svůj charakter mění. Počáteční silné krvácení jasnou krví zeslábne už po několika dnech. Krvácení se mění v krvavý a nahnědlý hojný až vodnatý výtok, který může trvat až několik týdnů. U žen, které plně kojí = hormonálně napomáhají rychlejšímu zavinutí dělohy, bývá odchod očistků kratší. V období, kdy již silné krvácení ustalo, se může opět objevit. Nelekněte se, toto krvácení je pouze dočasné a brzy odezní.

Nepoužívejte menstruační tampóny. Mohla by se do rodidel zanést infekce, což může být v šestinedělí nebezpečné. Tampóny zadržují krev v děloze. Ta je v období po porodu infekční a její městnání je naprosto nevhodné!

Doporučuji si sebou vzít do porodnice papírové utěrky. Jak na očistky, tak na vaše prsa, nebo mít alespoň 2 ručníky. Nikdy se neotírat stejným ručníkem vagínu a prsa, kvůli zanešení infekce pro vás a vaše miminko při kojení. Nemyjte si prsa mýdlem, kvůli vůni pro miminko a také kvůli vysoušení bradavek, které často rády při takové zátěži jako je kojení praskají.

Cvičení a sex

Během šestinedělí lze doporučit jen lehké rehabilitační cvičení, hlavně na posílení ochablých svalů pánevního dna a břišní stěny, na zlepšení krevního oběhu a prevenci otoků či žilních komplikací. Důraz by měl být kladen také na správné dýchání.

V prvních dnech a týdnech po porodu byste měla hodně odpočívat. Při pravidelném cvičení se váš stav vrátí rychleji k normálu a vy se budete daleko lépe cítit. Ale pokud jste unavená, raději přestaňte nebo necvičte vůbec. Posilujte pomalu, málo, ale často. Neměla byste pociťovat bolest ani bolestivé pnutí!

Začátek cvičení by měl být pozvolný. Měla byste se šetřit a zátěž zvyšovat jen postupně. Vhodné nejsou skoky a poskoky, běh, dlouhé cvičení na přímé břišní svaly, protože vazy jsou ještě volné a elastické. Není také vhodné dlouho cvičit v předklonu kvůli nevhodnému sklonu dělohy. Ideálně je navštívit ve vašem okolí centrum/ tělocvičnu, která nabízí program přímo pro ženy po porodu. Cvičení po porodu je přizpůsobeno požadavkům a jejich možnostem.

S pohybovou aktivitou aerobního nebo kondičního typu nezačínejte dříve než po ukončení šestinedělí. Po císařském řezu se doporučuje aktivní cvičení až po 3 – 6 měsících.

Stejně jako u cvičení je dobré začít se sexem až po ukončení šestinedělí a po kontrole u gynekologa. Při vaginálním vyšetření zjistí polohu a velikost dělohy. Zevně zkontroluje zhojení porodního poranění, může prohlédnout prsy a pohmatem břicho. Změří fyziologické funkce. V případě nutnosti vám nabídne vhodnou antikoncepci.

Před ukončením šestinedělí, tedy v době, kdy ještě není zavinutá děloha, hrozí nebezpečí zavlečení infekce pochvou do dělohy při pohlavním styku bez kondomu. Veškeré infekce tohoto typu mohou mít velmi bouřlivý průběh a také následky do budoucna.

Při sexu používejte lubrikační gel. Poševní sliznice může být v důsledku působení hormonů suchá a pohlavní styk pro vás bolestivý. Důležité je i načasování, protože máte spoustu nových povinností, kojíte a staráte se o děťátko které vyžaduje vaši péči ve chvíli, kdy ono potřebuje, bez ohledu na vás.

První menstruace po porodu

Záleží na tom jestli plně kojíte nebo ne. Zda byl váš porod přirozený, nebo zda šlo o císařský řez. Pokud nekojíte přichází první menstruace obvykle za 6-8 týdnů po porodu. Při kojení je vysoká hladina hormonu prolaktinu, který blokuje menstruační cyklus, proto první menstruace přichází většinou až po ukončení plné laktace. Avšak některé ženy začnou menstruovat dříve, je to velice individuální. V žádném případě nespoléhejte na kojení jako na antikoncepci. I když kojíte a nemáte žádnou menstruaci, můžete znovu otěhotnět!

Deprese „poporodní blues“

Po porodu se často dostavuje skleslost a smutek v důsledku nástupu laktace, změny hormonálních hladin a někdy i jako reakce po psychickém vypětí při porodu. Vaše psychické rozpoložení by ale nemělo trvat déle než 4-6 týdnů. Jsou-li vaše pocity smutku silné a dlouhotrvající, je lepší poradit se s psychologem. Mohlo by se jednat o latentní (skrytou) psychickou poruchu, která se porodem a hormonálními změnami vyvolá. Nicméně je nutné odlišit špatnou náladu, smutek nebo skleslost od deprese nebo psychózy. Splín a smutek může přepadnout občas každého, ale deprese jsou vážný problém a musí se léčit.

Obklopte se svými blízkými, kteří vám pomohou zvládat denní povinnosti, jsou vždy nablízku a naslouchají vám. S optimismem se poporodní nálady lépe zvládají. Uvědomte si, že šestinedělí je období vašeho klidu a odpočinku. Nepřepínejte se, vynechejte pracovní povinnosti a nesnažte se vše a vždy udělat perfektně. Nestresujte se, když nebudete všechno stíhat. Užívejte si miminka!

error: Content is protected !!
Otevřít chat
Potřebuješ poradit?
Ahoj, jak mohu pomoci?