PENTAVAC

18.04.2020

Výrobce: SANOFI PASTEUR
Dodavatel: PHOENIX

Cesta k Pentavacu – můj příběh

V roce 2016 když se mi narodil můj první syn, jsem začala pátrat po informacích ohledně očkování. Po hrůzách, které jsem se dočetla jsem se rozhodla, že jestli vůbec očkovat, tak jedině Pediacelem, který v té době byl sice registrovaný, ale do ČR už se skoro nedovážel. Moje pediatrička mi prostě suše oznámila ať si vybereme mezi Infanrix hexou nebo Hexacimou, protože Pediacel už není a nebude. Ani jedno samozřejmě nepřicházelo v úvahu a tak jsem začala pátrat. Narazila jsem na pár webů a skupin, které se tímto tématem zabývaly a tam jsem se dozvěděla, že by ještě pár dávek někde v ČR mělo být. Obvolávala jsem od rána do večera asi 3 dny všechny nemocniční lékárny a ejhle v Pardubicích měli 9ks. Ani nevíte jaké to bylo štěstí. Hned jsem 3 zamluvila a ráno je jel manžel vyzvednout. Volala jsem naší pediatričce a když viděla že se mnou nehne byla svolná k převozu a uskladnění u ní v ordinaci. Tedy manžel vyzvedl, převezl k doktorce a v brzké době jsme museli začít očkovat kvůli krátké expiraci, kterou bohužel vakcíny mají 🙁 Syn všechny 3 dávky zvládl na jedničku, akorát při 3. měl zvýšenou teplotu do 38 stupňů. Když mu doktorka vakcínu píchala a sestra nám říkala tu její naučenou básničku, že když bude teplota a když bude otok atd. najednou jí lékařka říká, že nic z toho nebude, že je to Pediacel. V tu chvíli to byl pro mě šok. Proč tedy očkují látky o kterých ví, že nejsou bezpečné pro naše děti. Ví, že mají mnoho nežádoucích účinků a přesto dělají hloupé? No nic, jen mě to utvrdilo, že ty nervy a čas kolem rozhodně stály za to. Najednou se ale opravdu Pediacel přestal do ČR dovážet a já věděla, že do budoucna budeme chtít druhé miminko. Pořád jsem měla v hlavě co budeme očkovat na místo Pediacelu a jestli teda očkovat vůbec budeme. Stále jsem hledala články a dál se zajímala o očkování dětí.

Když jsem minulý rok otěhotněla začalo to být opět velmi aktuální téma a v kurzu Hypnoporodu jsem se od naší lektorky Gábiny dozvěděla, že toto téma se hodně řeší ve facebookové skupině Podpoříte mne v osvětě. Hned jsem se do ní přihlásila, vzali mě až tak na potřetí 🙂 a jak jsem zadala do vyhledávače zažila jsem opět pocit velkého štěstí. Byl tam článek od Petry Langové ohledně náhrady vakcíny za Pediacel s názvem PENTAVAC, který ale bohužel není v ČR registrovaný. Dál jsem se v komentářích dočetla, že ohledně tohoto tématu ví snad úplně všechno jedna paní (nechci jmenovat bez jejího souhlasu), která vakcínu sháněla i pro své miminko a tak jsem jí hned napsala. Poslala mi žádost pro pediatry psanou Petrou Langovou viz níže, kde vysvětluje a žádá lékaře o vystavení receptu na Pentavac.

V průběhu těhotenství, když jsem byla u naší pediatričky se synem jsem jí o vakcíně řekla a že jí přinesu i žádost právně podloženou a ona že jo a že uvidíme, samozřejmě jsem měla radost. No a když přišlo na lámání, žádost si od nás vzala, že předá svému právníkovi. Na každé další kontrole jsem se ptala a zatím neměla žádné informace až na čtyř měsíční kontrole dcery nám oznámila, že nám vakcínu nenapíše, že se jí ostatní divý proč se tím vůbec zabývá a že když je možnost v podobě Hexacimy, tak že ne.

Po dalším pátrání jsem byla přesvědčená, že budeme tedy očkovat v rámci Evropské unie v očkovacím centru v Rakousku nebo Polsku, kde je vakcína registrovaná. Ještě jsem poptala pár pediatrů a stal se zázrak, pediatrička mé sestry (její jméno samozřejmě nemůžu zveřejnit) řekla, že pokud to není protizákonné nemá s tím žádný problém. Že si zavolá na SÚKL a ať jí pošleme komplet informace o vakcíně a dceři, a že na to koukne. Že očkovala i monovalentní vakcínu na spalničky, která registrovaná v ČR také není a tím jsem věděla že na 70% máme vyhráno. A měli, po pár telefonátech jsme se s doktorkou dohodli a začala jsem shánět možnost objednání přes lékárnu. Z facebookové skupiny jsem věděla, že se dováží přes lékárny Benu (mimochodem tam mývaly i kdysi Pediacel) a maminky, které již získaly přikládaly do příspěvků fotku s účtenku na Pentavac kde je uvedeno město dané lékárny.

S paní pediatričkou jsme se domluvili, že se mi zeptá v nemocniční lékárně u nich a já si zase zavolám. Po telefonátu mi sdělila, že vlastně vůbec nechápe proč, ale že to tato lékárna nezajistí a tedy je to na mě. Ideálně ve městě její ordinace kvůli jednoduchému převozu vakcín. Bylo mi úplně jasné, že se v Benu v daném městě budou vymlouvat na všechno možné, pokud se již s touto žádostí nesetkali a tak jsem nejdříve zavolala do Benu v Roudnici nad Labem, které jsem měla vypsáno z příspěvků od maminky, která řešila přede mnou.

Telefon vzala velmi milá magistra, bohužel si nepamatuji její jméno a potvrdila mi vše co jsem ohledně objednání potřebovala vědět a ať je klidně odkážu na ní, že jim vše vysvětlí a pokud by stále tvrdili, že nelze, že mi objedná k ní a v rámci Benu lékáren převezou kam budu chtít – další člověk s hlavou otevřenou :). Volala jsem tedy do námi vybrané Benu lékárny a tam že o ničem neví a že se to nedá, tak jak jsem předpokládala. Řekla jsem, že samozřejmě lze a tak mi předali vedoucí magistru, která se mnou dále řešila. Chtěla telefon na magistru, která mi vše poradila a že jí zavolá a poradí se a pak mi zavolá nazpět. Cca do 30ti minut volala zpátky, že to tedy zkusí, že má email a jméno distributora a že by to neměl být problém. Pak už šlo vše jako po másle, objednáno, potvrzeno, recept od paní doktorky vystaven a nyní za sebou má naše dcerka první dávku (9.4.2020) bez NÚ a kéž by dopadly i ty zbylé 2 takto dobře.

Jsem ráda, že jsme narazili na takto skvělou lékařku s hlavou otevřenou, která toleruje rodiče a respektuje jejich přání. Podle mě by to takto mělo být běžné u všech lékařů, ale bohužel jich je stále tak málo a musí se hledat jako jehla v kupě sena, ale díky bohu za ně!

Jednoduchý postup pro získání Pentavacu (Rozalio)

  1. Pediatr vystaví recept na vakcínu – 3ks, kde by mělo být uvedeno, že jde o neregistrovaný lék. Při použití neregistrovaného léku musí s použitím souhlasit lékař i pacient a je nutné učinit záznam do zdravotní dokumentace – očkovacího průkazu.
  2. Pacient s tímto receptem zajde do lékárny, kde by měli zajistit mimořádný dovoz této vakcíny ze zahraničí. Obvyklá doba dodání cca 3 týdny, POZOR tedy na dobu platnosti receptu (lékař, který recept píše, musí dát delší splatnost!)
  3. Pacient si vakcínu vyzvedne a zaplatí. POZOR při přepravě z lékárny do ordinace je nutné dodržet chladový řetězec (vakcínu je potřeba přepravit rychle rovnou do ordinace nebo udržovat v chladu v rozmezí teplot uvedené v SPC)
  4. Lékař je po použití neregistrovaného léku povinen do 7 dnů podat hlášení na SÚKL. Formulář zde: http://www.sukl.cz/modules/unregistered/?rewrite=modules/unregistered

Žádost o vystavení receptu na vakcínu Pentavac (Petra Langová)

Vážená paní doktorko,

ráda bych Vás touto cestou požádala o vystavení receptu na 3 ks vakcíny Pentavac pro mé dítě. Prosím o vystavení receptu s prodlouženou dobou platnosti.

Dle platné legislativy si lze vybrat i u nás neregistrovanou vakcínu. Použití u nás neregistrovaného léčivého přípravku, lze v případě, že na našem trhu neexistuje adekvátní náhrada.

Přesná citace zákona: „…Toto lze činit pouze v případě, že není distribuován nebo není v oběhu v České republice registrovaný léčivý přípravek odpovídajícího složení nebo obdobných terapeutických vlastností a použití je dostatečně vědecky odůvodněno. V případě použití neregistrovaného přípravku je současně podmínkou, aby daný léčivý přípravek byl již registrován v zahraničí. V souladu s § 8 odst. 3 a 4 zákona o léčivech nelze používat léčivé přípravky obsahující geneticky modifikované organismy.“

Jsem přesvědčená, že vzhledem k tomu, že chci očkovat pětivalentní očkovací látkou bez obsahu antigenů proti hepatitidě B, tuto podmínku splňuji.

Ošetřující lékař může takový přípravek předepsat a i aplikovat (nemusí se dopředu nikoho ptát), jen poté o tom musí učinit hlášení na Státní ústav kontroly léčiv na www.sukl.cz. Opět cituji: „ Ošetřující lékař je povinen v případě předepsání neregistrovaného léčivého přípravku tuto skutečnost vyznačit na lékařském předpisu a předepsání či použití neregistrovaného léčivého přípravku neprodleně oznámit SÚKL, nejpozději do 7 dnů od předepsání či použití přípravku.”

Formulář pro nahlášení a bližší informace zde: http://www.sukl.cz/modules/unregistered/… Lékař vakcínu může nejen předepsat, ale i aplikovat. Ideální je, když je vakcína registrována na trhu EU.

Případně pokud není možné k léčbě použít žádný přípravek odpovídajícího složení nebo obdobných terapeutických vlastností v ČR registrovaný a dostupný, může ošetřující lékař za splnění podmínek stanovených v § 8 zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, ve znění pozdějších předpisů předepsat na recept i lék v ČR neregistrovaný, jedná se o tzv. „individuální dovoz“ či „mimořádný dovoz“. Lékař tuto skutečnost vyznačí na receptu a na základě toho pak lékárna daný lék objedná ze zahraničí.

Děkuji a přeji hezký den.

Aktuálně

Přednášky, besedy a workshopy

Pilates JIHLAVA

Pilates JIHLAVA

Milé dámy, milovníci pohybu a pilates, ráda bych vám oznámila, že probíhají mnou vedené lekce...

ŽENY NAD PAROU 21.1.2024

ŽENY NAD PAROU 21.1.2024

Ženská bylinná napářka je vhodná pro ženu v každém věku. Je to naprosto příjemná neinvazivní...

error: Content is protected !!
Otevřít chat
Potřebuješ poradit?
Ahoj, jak mohu pomoci?