2. trimestr a výběr porodnice

První tři měsíce utekly jako voda a nyní vám začíná druhý trimestr těhotenství.

Druhý trimestr považuje většina žen za klidnější. Obvykle přejdou „ranní“ nevolnosti, opustila vás strašná únava a opět vám začne chutnat. Je tedy načase začít si těhotenství více užívat.

Druhý trimestr bývá pohodový a řada maminek se cítí tak dobře, jako ještě nikdy. Začíná se zvedat hladina oxytocinu, což je hormon spokojenosti, klidu a lásky. Přichází celková emoční vyrovnanost.

Ozvi se, ať na to nejsi sama!

Může vás začít trápit pálení žáhy. Zvětšená děloha totiž vytlačuje žaludek nahoru, což spolu s pomalejším vyprazdňováním může způsobit návrat kyselých žaludečních šťáv do dolní části jícnu.
Co pomáhá? Při odpočinku si podkládejte více pod hlavu, jezte raději vícekrát za den malé porce, dávejte pozor na jídla kořeněná, hodně sladká či hodně kyselá. Vyhýbejte se nápojům syceným CO2 (perlivé vody). Od nepříjemných pocitů vám také může pomoci papája, šťáva z citrusů, zázvor, mrkev, mandle, půl lžičky jedlé sody zamíchané ve vodě nebo bílý jíl ve vodě.

Z důvodu vyššího postavení bránice, která je vytlačena dělohou do zvýšené polohy, mají plíce menší kapacitu. To může způsobit zvýšené zadýchávání a pocit nedostatku dechu.

Zrychluje dechová frekvence asi o 10 dechů za minutu, navíc se téměř o polovinu zvětší dechový objem (množství nadechnutého vzduchu za jednu minutu), stoupá spotřeba kyslíku.

Jezte různorodé zdravé potraviny

Vytváří se placenta, cca 12-16. týden, takže vaše dítě je napojené na váš krevní systém. Proto je důležitý výběr stravy, aby byla plnohodnotná a živá. Z vaší krve je dítě živeno.

Navažte spojení se svým miminkem

Začnete cítit první pohyby vašeho děťátka, což  je fascinující moment prvního vědomého napojení. Prvorodičky je mohou cítit  kolem 20. týdne, vícerodičky i o měsíc dříve.

První pohyby popisují ženy obvykle jako bublání, vlnění nebo poněkud poeticky jako doteky motýlích křídel.

Ve skutečnosti nejsou tyto projevy aktivity miminka příliš odlišné od rozbouřenější střevní peristaltiky (a alespoň na úplném počátku není vždy snadné rozlišit pohyby miminka od trávicích procesů v břiše). Jak děťátko roste, intenzita pohybů se zvyšuje, až dojde na klasické a s ničím nezaměnitelné kopání, které vzniká dotekem končetin na děložní stěnu.

Sahejte na miminko, hlaďte jej, zpívejte mu, tancujte s ním. Vaše dítě je moudrá bytost, která již slyší a vnímá váš hlas, cítí vaše emoce, vaše vnitřní rozpoložení. Až se vaše dítě narodí, pozná váš hlas a uklidní ho. Uklidní ho hudba, kterou slyšelo už v děloze.
Je to také čas napojení vašeho muže na něj.

Jak se hýbat ve 2. trimestru

V tomto období choďte pravidelně na procházky. Vhodné je jakékoli těhotenské cvičení, pilates, gravidjóga, plavání, nebo břišní tance. Laďte se na svůj porod.

Dříve bylo běžné, že se ženy neustále pohybovaly a nachodily několik kilometrů denně.

Nemusíte samozřejmě každý den ujít spousty kilometrů, ale mírné cvičení vám rozhodně prospěje a vašemu dítěti také.

Seďte mírně v předklonu na sedacích kostech, vytváříte tak dostatečný prostor vašemu miminku a pomáháte mu se správně usadit v pánvi. Kolena mějte vždy níž než kyčle.

Vaše pánevní dno při správném sedu nebude zatěžováno. Správné sezení se také naučíte na velkém míči. Aktivují se vám tak vaše hluboká svaly. Na míči můžete také připravovat svou pánev k porodu tím, že jí budete kroužit.

Obklopujte se pozitivními lidmi

Vyhýbejte se negativnímu zobrazování porodu.
Pokud máte kolem sebe lidi, kteří vám ubírají víru v dobrý porod, na čas se s nimi prostě nestýkejte. Je skutečně důležité, abyste neprožívala strachy a obavy, které na vás někdo přenese.

Už nyní si začněte sepisovat své porodní přání, jak si svůj porod představujete, kdo má být jeho součásti. Sepište si už svůj porodní plán.

Výběr porodnice a přítomnost osob při porodu

Porodnic je velké množství a jimi nabízené služby jsou široké a různorodé. Je na vás, aby jste si zjistila, zda právě porodnice, kde chcete rodit, splňuje vaše požadavky. Doporučuji hledat na webových stránkách porodnic, informovat se telefonicky, navštívit porodnici osobně nebo využít exkurze na porodní sál.

Zdroj: https://pruvodce-porodnicemi.aperio.cz/

Na co se ptát

  • Ptejte se jich na jinou možnost úlevy porodních bolestí než farmakologickou. Jaké nabízejí.
  • Zda si můžete zvolit polohu u porodu. Mají zkušenosti s jinou polohou než na porodnickém lůžku?
  • Zda mají k dispozici žíněnky, vanu.
  • Zda mají bezdrátové sondy u CTG, které vám umožní svobodný pohyb.
  • Znají možnost vaginální napářky? Znají rebozo?
  • Znají možnost nahřívání hráze u porodu?
  • Nechají dětátko samo dorotovat?
  • Nezasahují do další fáze porodu, kterou je porod placenty? Nechají ji samovolně odloučit?
  • Nechávají automaticky dotepat pupeční šňůru?
  • Nechají vás s vaším dítětem nerušeně minimálně 2 hodiny  po porodu spolu?

Na tyto otázky byste měla dopředu znát odpověd a to z důvodu eliminace nechtěných zásahů a následného strachu, který je tou nejhorší emocí u porodu.

Dnes je v porodnicích naprosto běžný systém rooming-in. To znamená, že maminky mají po celou dobu miminko u sebe. Pouze, jestli, že zdravotní stav matky nebo dítěte vyžaduje zvláštní péči (např. po císařském řezu), zůstává dítě na novorozeneckém oddělení, ale jen na nejnutnější dobu. Jsou ale i takové porodnice, kde máte miminko u sebe i po tomto císařském porodu. Pokud byste se však cítila vyčerpaná a potřebovala si odpočinout, ohlídají vaše miminko na oddělení sestry, což bych nikdy nechtěla a nedopustila. Nějakou dobu přeci pohlídá manžel, babička, nebo kamarádka a vy budete v klidu odpočívat a budete si jistá co se s vaším miminkem děje.

Co sebou vzít do porodnice

– kapitola Taška do porodnice

Přítomnost osob při porodu

U porodu můžou být přítomni 3 osoby, tedy si vezměte určitě svojí soukromou porodní asistentku nebo dulu, svého partnera a 3. osobou jste vy sama.

Mít při porodu svou porodní asistentku i partnera je jistě dobrá volba. Porodní asistentka, se kterou se dobře znáte a máte k ní důvěru, se o vás stará při porodu po odborné stránce. Informuje vás o všech výkonech, o dalším průběhu porodu a možnostech, které máte, zajišťuje kontakt mezi vámi a lékařem a provádí vyšetření a další odborné úkony. Úlohou partnera je především psychická podpora. Je vám nejbližší a je správné, že je přítomen při porodu vašeho dítěte. Podle mě je souhra všech tří nejlepší varianta!

Zdravotnický personál vám nemůže poskytnout permanentní přítomnost po celou dobu porodu. Tím, že vás doprovází někdo blízký (ať už se jedná o partnera, sestru, kamarádku, maminku dulu nebo PA), vytváří se pro vás jistý způsob samostatnosti možnosti být stále s někým v kontaktu. Jelikož hlavní úlohou průvodce porodem je především psychická podpora a povzbuzení, je vhodné, aby jím byl někdo, komu důvěřujete, kdo vás dobře zná a rozumí vám.

Nemocniční personál

V ideálním případě by se o vás měla starat a vyšetřovat vás pouze jedna porodní asistentka, která je ve službě. Nicméně pokud rodíte v době předávání služby, přebere péči o vás další porodní asistentka. To samé platí i u lékařů. Také vyhrocená situace na porodním sále může způsobit, že o vás bude dočasně pečovat asistentka, která v té situaci bude vypomáhat. Každopádně máte nárok a právo vyměnit kdykoli přidělenou porodní asistentku pokud vám z jakéhokoli důvodu nesedí. Popř. lze v dnešní době využít služeb individuální péče porodní asistentkou pro danou porodnici a to se mi zdá TOP.

Miminko na konci 2. trimestru (26tt)

Pod kůží vašeho miminka se začíná hromadit tuk. Reaguje na pohyby i zvuky, pokud se lekne, škubne sebou.

Jeho kůže je ještě pořád červená. Páteř poskytuje oporu rostoucímu tělíčku.

Od temene po zadeček měří kolem 23 cm a váží téměř 910 gramů.

Miminko čím dál intenzivněji cucá a saje. Teď už ne jen palec ruky, ale všechno, co najde – například palec nohy.

Jeho pohyby jsou daleko pestřejší. Od kopání, svírání dlaní po protahování či odrazy. Dítě se dokonce dokáže pohybovat v rytmu hudby, pokud ji posloucháte.

Polyká i zívá a v pusince se vyvíjí velké množství nervových zakončení, která jsou velmi citlivá. Ještě pořád rostou a dozrávají plíce.

Chlapečkovi se množí buňky ve varlatech a začíná produkce mužského hormonu testosteronu. Podle výzkumů je děťátko schopné odpovědět na dotek.

Miminko je také čím dál šikovnější díky neustálé tvorbě nových nervových spojení v mozku. Už teď je vytvořena dominantní hemisféra. To je ta polovina mozku, která určuje i to, zda dítě bude v budoucnu pravák nebo levák.

Očička jsou v tomto týdnu plně dotvořena, miminko je začíná pomalu otevírat. Duhovka je zabarvena modře.

Pomalu je ukončen vývoj pohlavních orgánů. U chlapečků dochází k sestupu varlat do šourku, u holčiček k prohlubování pochvy.

error: Content is protected !!
Otevřít chat
Potřebuješ poradit?
Ahoj, jak mohu pomoci?