1. trimestr

Těhotenství trvá 38 – 42 týdnů od prvního dne poslední menstruace do porodu. Je rozděleno do tří trimestrů.

V prvních dvanácti týdnech vás čeká období protichůdných emocí. Objeví se celá škála různých pocitů radosti, touhy ochraňovat dítě, návaly štěstí a něhy, ale i možné obavy, strachy a starosti, aby vše dopadlo dobře.

V den vypočteného termínu porodu porodí pouze 4% žen. V ČR je vysoké procento vyvolávaných porodů v době, kdy dítě a tělo ženy nejsou ještě připraveny k porodu.

Důvodem vysokého procenta je umělé vyvolání porodu před 42. týdnem těhotenství. Samy si můžete spočítat termín svého porodu, pokud znáte datum oplodnění, a je to termín nejpřesnější. Vypočtete jej následovně:

Ozvi se, ať na to nejsi sama!

1. den poslední menstruace + 1 rok + 7 dní – 3 měsíce

Nicméně pokud by byly před těhotenstvím odchylky v menstruačním cyklu, pak termín porodu dle poslední menstruace nemusí být vůbec přesný, což může vést k zbytečnému vyvolání porodu.

Výpočet je tedy přesný pouze v případě pravidelného menstruačního cyklu, kdy žena ví, kdy došlo k ovulaci. Ideálně pokud si měřila bazální teplotu.

Pokud byl cyklus delší než 28 dní, je nutno přičíst k výslednému číslu tolik dnů, o kolik byl cyklus delší nebo kratší.

V žádném jiném období v životě nebudete čelit tolika tělesným, emocionálním a duševním změnám, jako v těhotenství:

  • Únava – V rané fázi těhotenství odpočívejte a do ničeho se nenuťte. Spěte tak, jak vaše tělo potřebuje. Je úplně v pořádku první týdny proležet či prospat.
  • Jezte dobře a často. Ujistěte se, že máte dostatek vitamínů, zejména kyselinu listovou a Omega 3, které jsou nezbytné pro vývoj mozku. Eliminujte toxiny (alkohol, cigarety, kofein, potravinářské přidatné látky).
  • Nevolnost anebo zvracení – Při nevolnostech zkuste pojídat zázvorové plátky a pít šťávu z citrusů. Jezte po malých dávkách.
  • Zvýšená vnímavost pachů a změny chutí. Můžete mít chuť na sladké, po čase na kyselé. Můžete zkusit popíjet slabý mátový čaj nebo si kápnout do aromalampy éterický olej mátu nebo citron.
  • Tělesné změny – Citlivé, nateklé prsy. Nafouklé břicho. Časté močení. Vynechání menstruace. Bazální teplota zůstává vysoká. Natékání a krvácení dásní.
  • Snažte se snižovat stres, kterému jste vystavena. Meditujte, provádějte relaxační cvičení. Naučte se dýchat a relaxovat. Každý den si vyhraďte chvíli, kdy budete relaxovat, abyste se zbavila případného strachu či napětí. Začněte plnohodnotně a vědomě dýchat. Otevřete svůj hrudník při dechu, aby děloha měla dostatečný prostor k růstu.
  • V prvních týdnech můžete mít nechuť k milování. Je to vlivem progesteronu, těhotenského hormonu, který chrání vyvíjející se zárodek vašeho dítěte.
  • Cvičte, tancujte i v těhotenství, pokud můžete. Ženy, které žádnou fyzickou aktivitu během těhotenství nemají, mají až 4x větší šanci, že porodí císařským řezem.

V prvním trimestru hrozí nejvyšší riziko spontánního či zamlklého potratu plodu. Zárodek vašeho dětátka ještě nemá v prvním trimestru svou vlastní placentu, proto pokud dojde v tomto období ke ztrátě, zárodek odejde celý a není třeba drastických zásahů, jakým je kyretýž. Ta se často ženám nabízí jako jediné možné řešení.

Vyberte, kdo vás bude během těhotenství a porodu podporovat

Hned na začátku těhotenství se musíte rozhodnout o tom, kde chcete rodit a jak. Zda vás zajímají spíše alternativní způsob porodu nebo dáváte přednost klasickému porodnictví. Také si promyslete, zda toužíte po doprovodu porodní asistentky, duly či kohokoliv jiného během těhotenství i porodu.

  • Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaná osoba, její péče je pro zdravé ženy velmi výhodná. Porodní asistentka, se kterou se dobře znáte a máte k ní důvěru, se o vás stará v průběhu těhotenství a při porodu po odborné stránce. Informuje vás o všech výkonech, o dalším průběhu porodu a možnostech, které máte, zajišťuje kontakt mezi vámi a lékařem a provádí vyšetření a další odborné úkony. Vyhledejte si ve vašem okolí porodní asistentku přes Unii porodních asistentek, kde je kontaktní mapa jednotlivých PA dle krajů. www.unipa.cz
  • Dula není zdravotnicky vzdělaná osoba, ale psychická podpora v těhotenství a u porodu.

Třináctým týdnem těhotenství končí první trimestr. Společně s ním, je ukončen vývoj životně důležitých orgánů a struktur dítěte. Váhový přírůstek je zatím velmi malý, ale od tohoto období začnete pravděpodobně přibírat rychleji.

Riziko potratu se snižuje o 65 %.

Děťátko měří od temene po zadeček asi 6 – 8cm a váží 13 – 20g.  Abyste si to lépe představila, je velké asi jako broskev.

Vnitřní orgány (například plíce) ještě nejsou zralé a tak by dítě mimo dělohu nebylo schopné přežít, ačkoli je plně vyvinuté.

Od 12.-13. týdne začne dítě polykat amniotickou tekutinu, která ho obklopuje v amniotickém vaku a pokračuje v tom celé těhotenství. Někteří odborníci tvrdí, že dítě začíná poznávat chuť a pachy právě prostřednictvím této tekutiny – obsahuje totiž pachy a příchuti jídel, které jste jedla.

Dítě se převaluje, dělá přemety… Bylo rozpoznáno asi 20 různých typů pohybů, včetně sání, zívání a škytání.

Následující období se také občas označuje jako těhotenské líbánky. Většina nepříjemných počátečních příznaků už odezněla a vy si můžete začít těhotenství konečně užívat. Zároveň na sobě ale můžete pozorovat zvětšující se bříško a vaše oblíbené kalhoty vám mohou být za chvíli těsné. Myslete však na to, že se musíte cítit hlavně pohodlně a dobře 🙂 Můžete se porozhlédnout po prvních těhotenských kouscích.

error: Content is protected !!
Otevřít chat
Potřebuješ poradit?
Ahoj, jak mohu pomoci?